https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jihoafricka-republika-eviduje-pokles-v-pytlaceni-nosorozcu-oproti-lonskemu-roku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jihoafrická republika eviduje pokles v pytlačení nosorožců oproti loňskému roku

2.8.2023 00:53 | JOHANNESBURG (ČTK)
Pytláci v Jihoafrické republice v první polovině letošního roku zabili o 28 nosorožců méně než za stejnou dobu loni. S odkazem na jihoafrické úřady o tom informuje agentura Reuters.
 

Jihoafrická republika a sousední Namibie a Botswana se již desítky let snaží pytlačení nosorožců zastavit. Rohy těchto tlustokožců jsou žádané zejména na asijských černých trzích kvůli svým údajným léčivým schopnostem. Nosorožčí rohy jsou z keratinu, tedy stejné látky jako například lidské nehty.

Mezi 1. lednem a 30. červnem letošního roku bylo pro rohy v JAR zabito 231 nosorožců, což je o 28 méně než loni, uvedlo jihoafrické ministerstvo životního prostředí.

Jihoafrickým úřadům se podařilo řadu pytláků usvědčit, ale přetrvávající poptávka po rozích znamená, že populace nosorožců je nadále v ohrožení, doplnilo ministerstvo. K poklesu zabitých nosorožců podle úřadů přispělo jak rozsáhlejší sledování, tak odborné odstraňování rohů.

Do ilegálního lovu nosorožců jsou často zapojeny mezinárodní zločinecké skupiny, které se spoléhají na pomoc místních pytláků. Jihoafrická republika je domovem téměř poloviny kriticky ohrožené populace nosorožců černých na africkém kontinentu a největší světové populace téměř ohrožených nosorožců bílých.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

2.8.2023 05:22
Zřejmě to bude tím, že do těch vzdálených končin dorazily produkty fy Pfizer, zaručeně účinější než okousané nehty.
Odpovědět
Hu

Hunter

2.8.2023 10:26 Reaguje na Karel Zvářal
Na farmě spíš větší dostupnost termovize, noční vidění, M4 a M16 jako standartní vybavení, posílená ochranka 24/7, prostě lepší vybavení než shifta a prevence.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

2.8.2023 12:43 Reaguje na Hunter
Na čase. Byla doba, kdy proti pytlákům vybaveným samopaly a létajícícm helikopterami, stáli ochránci vybavení dvouhlavňovými flintami.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist