https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jihocesti-farmari-by-privitali-ucinnejsi-ochranu-ovci-pred-vlky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jihočeští farmáři by přivítali účinnější ochranu ovcí před vlky

10.7.2019 00:23 | MUCKOV (ČTK)
Opatření, která zabraňují vlkům v útocích na ovce, jsou podle některých jihočeských chovatelů nedostatečná. / Ilustrační foto
Opatření, která zabraňují vlkům v útocích na ovce, jsou podle některých jihočeských chovatelů nedostatečná. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Opatření, která zabraňují vlkům v útocích na ovce, jsou podle některých jihočeských chovatelů nedostatečná. Farmáři by proto přivítali systematickou a účinnější ochranu svých chovů. Na jihu Čech v posledních měsících roste počet případů, kdy vlci napadají ovce. Jde především o okolí Šumavy a Novohradských hor. Novinářům to včera řekla ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná. Chovatelé by podle ní přivítali, kdyby se problematikou začaly plošně na úrovni více států zabývat orgány Evropské unie.
 

"Je nutné hledat systémové řešení, které by platilo minimálně v celé Evropské unii, protože vlk nezná hranice. Navíc, pokud dojde k útoku na chov, je potřeba, aby se okamžitě hledala včasná kompenzace škod," uvedla Šťastná.

Nyní lze chov chránit před útoky vlků pomocí pasteveckých psů. Jejich pořízení je však relativně drahé a navíc trvá několik měsíců až let, než se pes sžije se stádem a skutečně jej začne ochraňovat. Existuje také nebezpečí, že pokud turisté vstoupí na pastvinu, což se stává, může je pes napadnout a odpovědnost za útok pak má chovatel.

Plochu, na které se pohybují ovce, může farmář také oplotit ohradníkem s elektrickým proudem. Spodní drát však musí být maximálně 15 centimetrů nad zemí, což vyžaduje pravidelnou údržbu. "Všichni víme, jak rychle roste tráva. Obvod naší pastviny je osm kilometrů. Pokud bych měl ohradník obsekávat, aby k němu nerostla tráva, zabere mi to několik dní a musím to nejdéle za dva týdny opakovat," řekl novinářům farmář René Zimmel, který chová u Muckova na Českokrumlovsku přibližně 600 ovcí. Od loňského listopadu do současnosti na jeho farmě vlci zabili 57 ovcí. "Naposledy se to stalo o víkendu. Nechceme si stěžovat, máme naší práci rádi. Ale zemědělci mají už tak dost povinností a pokud k tomu připočítáme ještě tyto starosti, přestává to být legrace," řekl.

Jihočeský kraj patří v republice mezi největší regiony s chovy ovcí. Podle dubnových dat Českého statistického úřadu na jihu Čech farmáři chovali přibližně 30.000 ovcí. Jde o zhruba 14 procent z celkového počtu v republice.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (21)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

10.7.2019 08:10
Vlky je třeba plošně vystřílet. A pokud k nám budou chodit z Německa, tak zadrátovat hranice.
Odpovědět
Sl

Slovan

10.7.2019 11:37 Reaguje na Jan Šimůnek
Ty seš normálně lidský hova*o. Vlci nemůžou za to, že tě ty chudáku nemá nikdo rád a jsi nula, která v životě nic nedokázala ;)
Odpovědět
LZ

Leon Zumr

10.7.2019 12:22 Reaguje na Slovan
Co jsi ty ? Podle mě anonymní posera co nikdy nic nedokázal tak se musí schovávat za nick :-)))
Odpovědět

Jan Šimůnek

10.7.2019 13:20 Reaguje na Slovan
Vlci zde nemají co dělat, protože se jedná o škodnou (od slova škoda). Naši předkové vyčistili tuhle krajinu právě od škodné, aby bylo možno provádět chov zvířat s daleko nižšími náklady a riziky (což, mj. vedlo ke stávajícím cenám potravin).

Opravdu nemám zájem platit za maso a další živočišné produkty o desítky procent větší cenu jen proto, že pár pologramotných magorů, neznajících cenu peněz (protože se nikdy neživili poctivou prací), tady chce z nějakého mentálně defektního důvodu vlky ve volné krajině.

Ať si zaplatí (ze svého) lesy, pole pastviny, ať to území ohradí tak, aby se přes to ohrazení vlci nedostali, a tam ať si je AD LIBIDUM chovají.
Jen se obávám, že tyto psychopatické typy se prostě vyžívají v tom, jak mohou obtěžovat normální pracující lidi, takže by je něco takového absolutně nebavilo.
Odpovědět
Sl

Slovan

10.7.2019 15:05 Reaguje na Jan Šimůnek
Já sem pro referendum o tom, zda občané této země chtějí na našem území vlky nebo ne. Vim totiž jak by tohle referendum dopadlo a pak by ses mohl klidně zbláznit, ale peníze z našich daní by nešli do kapes zločinců jako ty, ale na ochranu zvířete, které má větší hodnotu než ty a tobě podobní. Peníze, peníze, peníze. Nic jiného neznáš. Území této republiky není tvé ani žádných farmářů, kteří si svá zvířata neumí ochránit. Tahle země je všech lidí tohoto národa. A všichni tito lidé mají právo o této věci rozhodnout. Jakmile by lid potvrdil, že vlka chce, pak by měli být zavedeny tvrdé tresty za jeho zabití - aspoň 5-10 let natvrdo.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

10.7.2019 15:55 Reaguje na Slovan
Podělaný Slovane, slova né - činy rozhodují! Uspořádej takové referendum a dej tři možnosti a) nekontrolované šíření vlka b) regulované stavy (slovenský (aj.) model) c) úplné vyhubení. Jsem si jist, že většina by volila za b), stejně jako já. Všeho moc opravdu škodí. Vlk je krásné zvíře, zasluhuje ochranu, ale na vymezených územích. V naší hustě zalidněné zemičce budou s takovým fanatickým přístupem problémy každým rokem větší a větší. A státní kasa není bezedná, trpělivost lidí na venkově není nekonečná.
Odpovědět
Sl

Slovan

10.7.2019 17:41 Reaguje na Karel Zvářal
Podělaný Zvářale, nejdřív by sis měl zjistit podmínky za jakých se může vlk na Slovensku vlastně lovit. Jsou území, kde se vlk nesmí lovit vůbec - příhraniční oblasti s ČR (celá CHKO Kysuce), Polskem a Maďarskem, NP Slovenský kras, v oblastech V. stupně ochrany, v oblastech Natura 2000. Zakázáno je usmrcení člena rodičovského páru smečky atd. Těch omezení je tam tolik, že by Šimůnek s plošným vystřílením jaksi nepochodil. Krom toho se podmínky odstřelu neustále zpřísňují a s tím, jak posiluje Progresívne Slovensko v koalici se Spolu bych se nedivil, kdyby to v dohledné době bylo již plně zakázáno. Je zajímavé, že Šimůnka bráníš, ačkoliv by tě i za přístup "regulovaný stav" označil za ekoteroristu a já nevím co ještě. Krom toho, že každý chovatel s mozkem se vlkovi dokáže úplně v pohodě ubránit, respektive svá stáda, tak žiji v Lužických horách, na venkově, kde je přítomnost vlka prokázána - chodím na dlouhé tůry do lesa, vlka sem stejně neviděl (bohužel) a víc mě ohrožují divoká prasata a hlavně různá individua než plaší vlci. Já chápu, že za kumunistů to fungovalo tak, že se vystřílí a zlikviduje vše co ohrožuje ekonomické zájmy, ale ta doba je, naštěstí, dávno pryč a naše mladá generace chce mít přírodu v lepším stavu, než v jaké sme ji dostali ;)
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

10.7.2019 18:22 Reaguje na Slovan
Nepokřtěný ubožáčku, já se pod své názory nestydím podepsat, narozdíl od tebe. Ve svém svatém zapálení a zatemněné mysli nevnímáš, co píšu:...Vlk je krásné zvíře, zasluhuje ochranu, ale na vymezených územích... O Slovensku a jeho zvycích vím dost na to, abych HO bránil jako vzorový příklad uměřeného lovu. Můžeš si nechat zdát o vládnutí nových tamních stran:-))

S Šimůnkem si můžete podat ruce, každý jste protipól toho druhého (nulový stav vs. Vlčí (zaplocená) republika). Připomínáš mi svým svatým nadšením indického mnicha, pro kterého je předmětem uctívání špinavá krysa, u nás a všude jinde nemilosrdně hubená. Pro tebe platí násobně více, co mi podsouváš u těch pracovních slonů.

https://search.seznam.cz/?q=posv%C3%A1tn%C3%BD+potkan+indie&url=https%3A%2F%2Fruclip.com%2Fvideo%2FMOEBf3pzX1E%2Findie-d%25C3%25A9%25C5%25A1n%25C3%25B3k-krys%25C3%25AD-chr%25C3%25A1m-karn%25C3%25AD-maty.html&data=lgLEEEE3-VsMOFqO4CSSeV3Hvm3EQHlNiXVO8noIu1KZg_spgNZVOOOGlonnSggJkTkSVmsUL2rHnDNc1fasp-Uz-qyXfTi4iS6FRp7jOlJsT1dIdd3OXSYQEsQCCbOSxAISi8QCA-s%3D
Odpovědět

Jan Šimůnek

11.7.2019 18:00 Reaguje na Karel Zvářal
Já nejsem pro nulový stav. Klidně ať existují obory, kde budou moci vlci být, ale mimo ně střílet, a naprosto bez jakéhokoli omezení-
Odpovědět
mr

13.7.2019 09:30 Reaguje na Jan Šimůnek
No vachmajstře, vy jste teda hlava ... Vlky budem chovat leda za plotem a zvěř nám zatím sežere lesy.
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.7.2019 09:51 Reaguje na
Vzhledem k tomu, že vlci útočí především na hospodářská zvířata, je vztah mezi vlky a žravou zvěří nulový.
Museli bychom vybít všechna stáda a donutit vlky hladem, aby se pustili do daleko obtížněji chytatelné zvěře. A i pro tento případ se obávám, že by spíš "vybrali" dětské hřiště, školku, nebo školáky u školy.
Odpovědět
mr

14.7.2019 17:41 Reaguje na Jan Šimůnek
Nezlobte se, ale tahle úvaha je zralá tak už pro Chocholouška. Dobytek si řádně zabezpečte a vlky nechte plnit své poslání v přírodě.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

19.7.2019 13:27 Reaguje na Slovan
Člověk se alespoň dozví, jaký je hodnotový žebříček takovýchto ekolůzrů. Je to opravdu k zamyšlení. Ale co se vůbec divím. Těch příkladů, kdy tito dobráci jsou schopni v rámci jejich pohledu na ochranu přírody například dlouhodobě znepříjemňovat život tisícům lidí, se najde dost. Referendum? Proč ne. Ale jmenovitě. Kdo je pro vlka, ať si potom nestěžuje. Chovatelé hospodářských zvířat zadrátují krajinu a noční můrou nebude při procházce po našich luzích a hájích setkání s vlkem ale náhodné setkání s pasteveckým psem. Chce se to podívat na zalidněnost jednotlivých zemí a porovnat přírodní podmínky. Nemáme ani Karpaty ani Apeniny ani divokou přírodu Balkánu. Nesousedíme s Ruskem a zalidněnost u nás je 130 lidí na km2 .No a těch pár pohoří u nás , co se tváří jako hory( divočina) se prohýbá pod náporem turistů. Že by vlci snižovali stav spárkaté zvěře? To by museli lovit divočáky v řepce či kukuřičných lánech. Naštěstí hospodářských zvířat máme celkem dost a vzteklinu,ti "divocí vlci" případně taky roznášet ( díky protilátkám v krvi) nebudou.
Odpovědět
Josef Knap

Josef Knap

10.7.2019 10:49
To chce, aby si chovatelé ovcí pořídili pořádného pasteveckého ovčáckého psa - nejlépe plemene KANGAL - zde jej máte: https://www.youtube.com/watch?v=zjeNUKKQV4c ,,, https://www.youtube.com/watch?v=4Y9ws7_AWwA ,,, https://cz.pinterest.com/racercopwm/kangal/
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

10.7.2019 11:41 Reaguje na Josef Knap
Kdyby se pán díval včera na zprávy, zjistil by, že chovatel na inkriminované pastvě má dva kavkazáky. Vlk je chytrý a čeká na svou příležitost. Když je část stáda "zatoulaná", např. za horizontem, na ovce zaútočí. A než ti metráčci doklušou na místo činu, je mrtvých či vážně zraněných několik kusů. Nemají šanci hbité vlky dostihnout a vytrestat. Psi ztráty možná výrazně omezí, ale jak vidno, zcela jim zabránit nedokážou. Stát by tak měl všechny škody hradit, nebo povolit úměrnou regulaci problémových jedinců.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

10.7.2019 21:09 Reaguje na Karel Zvářal
Je otázkou, co je to za kavkazáky- pokud by se jednalo o původní jedince z ruských chovů, dost silně pochybuju o tom, že by se vlkům dařilo. Není kavkaz jako kavkaz.
Odpovědět
LZ

Leon Zumr

10.7.2019 12:20 Reaguje na Josef Knap
Nebo dopadnou takhle protože 1-2 pastevecký psi nemají proti smečce vlků šanci https://www.youtube.com/watch?v=E-AWdvjqeBA&t=42s
Odpovědět
pp

pavel peregrin

10.7.2019 21:13 Reaguje na Leon Zumr
Jenže ta smečka by musela být totálně vyhladovělá a tudíž odhodlaná - jinak nikdy nebude riskovat ztrátu svých jedinců , což v případě kavkazáků by neodkladně nastalo- ruští chovatelé dokládají, že jeden kavkazák bez problémů zabije vlka a dva zabijí medvěda.
Odpovědět
mr

13.7.2019 09:27 Reaguje na pavel peregrin
Tak medvěda (mládě) sebere medvědici i smečka vlků. A ten kavkazký ovčák chrání svoji rodinu = ovce, kdežto vlci leda loví, tzn. když narazí na 1. větší odpor, jdou to zkusit jinam. Něco jiného je, když se cizí vlk dostane do revíru jiné smečky - tak ho často zamordují. To samé občas se děje v lokalitách s vlky, kde lovci pustí psa a ten je roztrhán jako každý jiný konkurent (liška, rys).
Odpovědět

Jan Šimůnek

10.7.2019 13:22 Reaguje na Josef Knap
A co použít drony se smrtícími střelami? Stačila by šipka s kurare nebo nějakým nervovým plynem.
Jakmile vlk překročí hranici, tak pic ho a konec.
Odpovědět
ČM

Čech M.

10.7.2019 23:32
To já bych raději urychleně řešil škodící přemnoženou spárkatou, ale k tomu není vůle.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist