https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jihokorejsky-parlament-schvalil-zakon-zakazujici-konzumaci-a-prodej-psiho-masa
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jihokorejský parlament schválil zákon zakazující konzumaci a prodej psího masa

9.1.2024 11:36 | SOUL (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | zamogilnykh / Depositphotos
Jihokorejský parlament dnes drtivou většinou schválil zákon zakazující konzumaci a prodej psího masa, podle zahraničních tiskových agentur je to přelomová norma. Zákon od roku 2027 ukončí staletí trvající tradici s ohledem na rostoucí tlak veřejnosti na ochranu zvířat a humánní zacházení s nimi. Psí maso jedí v Jižní Koreji zejména starší lidé; jeho konzumace byla považována za způsob, jak si zlepšit výdrž v horkých letních dnech, uvedla agentura Reuters.
 

Zákon začne platit v roce 2027 a za chov, porážku a prodej psího masa pro konzumaci lidmi budou hrozit až tři roky vězení a pokuta 30 milionů wonů (510 000 Kč). Postihy pro ty, kteří psí maso budou jíst, zákon neuvádí. Zahrnuje však kompenzace pro chovatele, které jim mají usnadnit změnu podnikání.

Pro schválení návrhu zákona hlasovalo 208 poslanců jednokomorového parlamentu, proti nebyl nikdo, dva poslanci se zdrželi hlasování. Zákon teď ještě musí podepsat prezident Jun Sok-jol. Ten normu od začátku podporoval, je velkým milovníkem zvířat a spolu s manželkou adoptovali šest psů a osm koček.

Zákazu konzumace psího masa se brání jeho zpracovatelé. Slibovali lepší zacházení se zvířaty a odmítají tvrzení aktivistů, že většina psů určených ke konzumaci byla zabíjena elektrickým proudem nebo oběšením. V listopadu před budovou parlamentu protestovalo proti přijetí zákona asi 200 chovatelů psů.

Nedávné průzkumy ukázaly, že většina Jihokorejců už psí maso nejí. Podle výzkumné instituce Animal Welfare Awareness 94 procent Jihokorejců uvedlo, že psí maso v posledním roce nejedli a 93 procent jich nehodlá psí maso jíst ani v budoucnu.

Ministerstvo zemědělství v dubnu 2022 odhadovalo, že na 1100 farmách je chováno na maso 570.000 psů, kteří končí na stolech v 1600 restauracích. Korejská asociace jedlých psů, která sdružuje chovatele a prodejce, uvedla, že zákon postihne 3500 farem, zhruba 1,5 milionu psů a 3000 restaurací.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

9.1.2024 12:32
Tak to jihokorejci udělali velkou chybu.Psí maso je chutné,zdravé a vyživné.Snad v této staleté tradici budou pokračovat v KLDR tam je svět ještě v pořadku
Odpovědět
ss

smějící se bestie

9.1.2024 14:51 Reaguje na karel krasensky
Kdy tady horlivci zakážou vepřové maso, co ?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

9.1.2024 20:26 Reaguje na karel krasensky
máte opravdu zajímavý smysl pro humor, jestli si myslíte, že v KLDR je něco v pořádku. Pes se dá sníst i jinde v Asii. V některých státech se psy a kočky množí jak krisy
Odpovědět
JO

Jarka O.

10.1.2024 14:14 Reaguje na Jaroslav Řezáč
A i krysy se v Asii jedí, tak proč ne jiná zvířata :-)
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

9.1.2024 20:22
pokrytectví má vícero podob, jak se dá číst.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist