Jizerskohorské bučiny se staly první přírodní památkou ČR na seznamu UNESCO
František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která společně s Lesy ČR a dalšími experty připravovala podklady pro nominaci, po zkušenostech z jiných přírodních lokalit zařazených na seznam UNESCO nepředpokládá ani, že by zájem turistů o toto místo výrazně stoupl. "Navýšení návštěvnosti kvůli fenoménu UNESCO je zpravidla v řádech procent, pět, deset, 20. To není nic dramatického," řekl ČTK.
Podle Huška na severní svahy nemíří zdaleka tolik turistů jako do jiných částí Jizerských hor. "Chodí tam lidé, kteří vyhledávají více přírodní krásy. Ono je to také terénně mnohem složitější, je to namáhavější. Je to lokalita, kde se na kole nelze pohybovat s výjimkou Viničné cesty," uvedl. Ani Hušek neočekává ani po případném zápisu na seznam UNESCO, že by se rozšiřovala síť turistických stezek. "Bohatě stačí. Atraktivity, co tam vidíme, ať jsou to některé skalní vyhlídky, Frýdlantské cimbuří, Ořešník a podobně, anebo vodopády a peřeje potoků, jsou zpřístupněné už teď. A není žádný důvod, aby se další části otevíraly pro turistiku," dodal.
Lokalitou světového dědictví UNESCO a jejím ochranným pásmem se staly dvě jádrové části NPR Jizerskohorské bučiny - Poledník a Štolpichy, kde probíhá od roku 1960 přirozený vývoj. Jde o jednu z nejzachovalejších a přírodně nejcennějších částí v CHKO Jizerské hory. Celá národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny je pak s rozlohou 950 hektarů největším chráněným územím v Jizerských horách a patří mezi několik největších rezervací v ČR.
O zařazení nejcennějších částí Jizerskohorských bučin na seznam UNESCO rozhodoval Výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu. Kromě četných vlastních údajů Agentura ochrany přírody a krajiny ČR pro přípravu rozsáhlých podkladů využila i cenné výsledky víceletého výzkumu týmu Miroslava Svobody z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze. Na podzim roku 2020 zkoumali zdejší přírodu přímo v terénu hodnotitelé z Mezinárodní unie ochrany přírody (IUCN) a Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO).
Snaha o zápis je společným projektem devíti zemí z Evropy. Původně bylo v návrhu 29 lokalit s bučinami. Podle Pelce hodnocením bez výhrad prošlo devět lokalit včetně Jizerskohorských bučin, dalších šest míst se stalo součástí světového dědictví s určitými podmínkami. V minulosti se podle něj Česko neúspěšně na seznam UNESCO jako přírodní památku pokoušelo zapsat například Žofínský prales v Novohradských horách nebo skalní města Českého ráje.
Rezervace Jizerskohorské bučiny je první čistě přírodní českou památkou zapsanou na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Přírodní části obsahují ale také Hornická kulturní krajina Erzgebirge/Krušnohoří (zapsáno 2019), Kladrubský hřebčín (2019), Komplex Arcibiskupského zámku a Květné a Podzámecké zahrady v Kroměříži (1998) nebo Lednicko-valtický areál (1996).
Česká republika má na seznamech UNESCO zapsáno 16 památek a sedm zvyků
Historické jádro Českého Krumlova (zapsáno 1992)
Historické jádro Prahy (1992)
Historické jádro Telče (1992)
Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou (1994)
Historické jádro Kutné Hory s chrámem svaté Barbory a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci (1995)
Lednicko-valtický areál (1996)
Jihočeská ves Holašovice (1998)
Komplex Arcibiskupského zámku a Květné a Podzámecké zahrady v Kroměříži (1998)
Renesanční zámecký areál v Litomyšli (1999)
Barokní čestný sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci (2000)
Brněnská funkcionalistická vila Tugendhat (2001)
Židovská čtvrť a areál benediktinského kláštera s bazilikou svatého Prokopa v Třebíči (2003)
Hornická kulturní krajina Erzgebirge/Krušnohoří (2019; s německým Saskem)
Kladrubský hřebčín (2019)
Západočeská lázeňská města (2021; společná nominace Belgie, ČR, Francie, Itálie, Německa, Rakouska a Velké Británie)
Jizerskohorské bučiny (2021; rozšíření dosavadního zápisu starých bukových lesů a pralesů původně z 12 evropských zemí od Pyrenejí po Černé moře; kromě lesů v Jizerských horách bylo přidáno dalších osm lokalit bezpodmínečně a dalších šest s podmínkami)
České zápisy na seznamu nehmotného světového kulturního dědictví UNESCO (zvyky, tradice nebo kulturní události; sedm zápisů)
Verbuňk (zapsán 2005) - Tradiční slovácký tanec.
Masopustní průvody s maskami na Hlinecku (2010)
Sokolnictví (2010; kromě ČR se týká deseti dalších zemí
Jízda králů (2011)
České loutkářství (2016; společně se Slovenskem)
Modrotisk (2018; společná nominace Rakouska, Německa, Maďarska, Slovenska a ČR)
Výroba vánočních ozdob z foukaných skleněných perel (2020)
reklama