https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/k-novele-proti-kalamitnimu-sireni-jmeli-je-vlada-neutralni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

K novele proti kalamitnímu šíření jmelí je vláda neutrální

23.7.2019 00:19 | PRAHA (ČTK)
V Moravskoslezském kraji je výskyt jmelí nejvyšší v zemi a dřeviny jsou napadeny téměř na 70 procentech území. / Ilustrační foto
V Moravskoslezském kraji je výskyt jmelí nejvyšší v zemi a dřeviny jsou napadeny téměř na 70 procentech území. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Hans / Pixabay
Úřady by mohly získat právo nařídit vlastníkům stromů zásahy i v případě jejich napadení živočišnými nebo rostlinnými škůdci či houbami. Kabinet se k novele moravskoslezských zastupitelů, která zavedení pravomoci předpokládá, včera podle úřadu vlády postavil neutrálně. O předloze rozhodnou zákonodárci. Kraj novelu předložil zejména kvůli až kalamitnímu šíření jmelí. "Odumřelé stromy nebo jejich uschlé větve pak mohou být i nebezpečné," uvedl již dříve hejtman a poslanec Ivo Vondrák (ANO).
 

V současnosti mohou úřady podle zákona o ochraně přírody a krajiny nařídit zásahy včetně pokácení dřevin jen v případě jejich nákazy epidemickými či jinými vážnými chorobami.

Kabinet podle podkladů pro jednání zohlednil, že mezi škůdce patří i kůrovci, bekyně velkohlavá nebo houba, která způsobuje odumírání jasanů. "Předkládaný návrh je proto přínosný i z pohledu ochrany lesů a zvládnutí současné rozsáhlé kůrovcové kalamity, neboť pro kůrovce jsou atraktivní i jehličnaté dřeviny rostoucí mimo pozemky určené k plnění funkcí lesů, na něž se nevztahuje povinnost vlastníka zasahovat proti škodlivým organismům v souladu s lesním zákonem," napsali vládní legislativci.

V Moravskoslezském kraji je výskyt jmelí nejvyšší v zemi a dřeviny jsou napadeny téměř na 70 procentech území. Některá tamní města investují ročně až desetitisíce korun do likvidace jmelí. Šíření této parazitické rostliny, kterou rozšiřují zejména ptáci, se v regionu přesto nedaří zastavit. Jmelí napadá často lípy, jabloně, vrby, javory, hlohy, borovice nebo jedle. Napadených druhů dřevin postupně přibývá a jmelí tak napadá například ořešáky, jilmy či hrušně.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist