https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/k-tezbe-lithia-v-krusnych-horach-obdrzelo-ministerstvo-20-vyjadreni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

K těžbě lithia v Krušných horách obdrželo ministerstvo 20 vyjádření

8.6.2021 15:29 | PRAHA (ČTK)
Veřejnost se mohla vyjádřit k těžbě lithia u Cínovce do pondělí. Firma Geomet tam chce během dvaceti let vytěžit téměř 40 milionů tun rudy, která obsahuje kov pro výrobu baterií. Ilustrační foto
Veřejnost se mohla vyjádřit k těžbě lithia u Cínovce do pondělí. Firma Geomet tam chce během dvaceti let vytěžit téměř 40 milionů tun rudy, která obsahuje kov pro výrobu baterií. Ilustrační foto
K těžbě lithia v Krušných horách obdrželo ministerstvo životního prostředí 20 vyjádření. Na jejich základě zpracuje závěr zjišťovacího řízení a stanoví oblasti, na něž je nutné se zaměřit při zpracování dokumentace vlivu stavby na životní prostředí (EIA), řekla Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení ministerstva.
 

Veřejnost se mohla vyjádřit k těžbě lithia u Cínovce do pondělí. Firma Geomet tam chce během dvaceti let vytěžit téměř 40 milionů tun rudy, která obsahuje kov pro výrobu baterií. Připomínky zaslal Ústecký kraj nebo město Krupka na Teplicku, které vyjádřilo nesouhlas s těžbou. Krajští radní dali najevo, že těžbu podpoří, pokud nenaruší životní prostředí.

"Pro mě osobně má smysl těžba lithia, pokud z Ústeckého kraje odejde zabalená baterie. Nechceme, aby se tady vytěžilo lithium a odvezlo jinam. Budeme bojovat o to, aby se zpracovalo tady," řekl minulý týden hejtman Jan Schiller (ANO).

Firma Geomet v Krušných horách dělá několik let průzkum a drží přednostní právo k těžbě. Na Cínovci je jedno z největších ložisek lithia v Evropě. Podle zveřejněné dokumentace pro posouzení vlivu na životní prostředí chtějí těžaři ročně získat zhruba 1,8 milionu tun rudy, která lithium obsahuje. Záměr počítá s tím, že by se ruda drtila na místě a následně dopravovala potrubím na další zpracování.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

8.6.2021 17:49
není těch vředů na jeden kraj mnoho?
Odpovědět

Viktor Šedivý

8.6.2021 18:07 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Nechápete. Nová zelená energetika, to je přeci ten pravý pokrok.

Tohle jsou ideoví následovníci těch, co pochopili moskevské zadání a šli budovat těžký průmysl, který potřeboval tolik moc uhlí. Tihle pochopili bruselské zadání a ...

Bezuhlíková společnost, udržitelný rozvoj, (doplňujte buzzwordy dle libosti) bude, i kdyby kvůli tomu mělo Podkrušnohoří vychcípat.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

8.6.2021 17:58
Super. Středočeský kraj podpořil v letošním roce v grantovém řízení EVVO (environmentální výuku) 7 miliony. Ale chápu, že stát má méně peněz, než má kraj.
Odpovědět
AN

Aleš Nebáznivý

8.6.2021 22:37
Kromě toho, že si nedovedu představit, že by to nemělo mít velký dopad ŽP, protože zde poblíž žiji. Tak bych rád upozornil, že hodnota lithia se nerovná tomu co stát dostane. Někde jsem spatřil tabulku, že státu půjde na poplatcích okolo 15-20% zbytek půjde težaři. Takže nám zbude zničená spodní voda a vylouhované zbytky horniny vyměněné za pár miliard.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist