https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/k-titulu-evropsky-strom-roku-ma-nejblize-rusko.ceska-zadvorska-lepa-je-v-druhe-polovine-pelotonu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

K titulu Evropský strom roku má nejblíže Rusko. Česká Zádvorská lepa je v druhé polovině pelotonu Video

26.2.2019 16:45 | PRAHA (Ekolist.cz)
Při vzniku Československa v roce 1918 ve Velkých Opatovicích vysadili 16 Lip svobody: symbolů nezávislosti, demokracie a konce války. Jednou z nich byla i Zádvorská lepa.
Při vzniku Československa v roce 1918 ve Velkých Opatovicích vysadili 16 Lip svobody: symbolů nezávislosti, demokracie a konce války. Jednou z nich byla i Zádvorská lepa.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Marek Olbrzymek / Nadace Partnerství
Soutěž Evropský strom roku 2019 vstupuje do své závěrečné fáze. Od pátku už nejsou vidět průběžné počty hlasů u jednotlivých stromů. Poslední veřejná čísla dávala největší náskok soutěžícím z Ruska, Maďarska a Portugalska. Český zástupce – Lípa svobody z Velkých Opatovic neboli Zádvorská lepa – se prozatím drží v druhé polovině pelotonu z celkového počtu 15 evropských zemí. Hlasování zůstává otevřené až do půlnoci 28. února na stránkách www.evropskystromroku.cz.
 

„Pro stromy se prozatím sešlo přes 230 tisíc hlasů. Rozdíly mezi jednotlivými místy jsou letos ovšem mimořádně těsné. Pokud by pro českou Lípu svobody hlasovalo alespoň takové množství lidí, jaké jí podpořilo v národním kole, měla by nakročeno na první místo. Veřejnost může ale pořadím stále zamíchat, hlasování je otevřeno celý týden až do konce února,“ přibližuje soutěžní princip Josef Jarý z nadačního konsorcia Environmental Partnership Association (EPA), které za devátým evropským ročníkem soutěže stojí. Národním koordinátorem ankety je Nadace Partnerství.

Podporu české reprezentantce vyjádřilo i několik osobností. „Podpořte se mnou Lípu svobody z Velkých Opatovic, loňskou vítězku ankety Strom roku,” uvedla na svém oficiálním Facebookovém profilu zpěvačka Aneta Langerová. Svou tvář propůjčil stromu i populární moderátor a starosta Říčan Vladimír Kořen. „I díky Vám se lípa z jižní Moravy může stát Evropský stromem roku,“ vzkázal hlasujícím ve videu.

Smyslem Evropského stromu roku je poukázat na zajímavé staré stromy jako na důležité přírodní i kulturní bohatství, které bychom měli chránit. V Evropském stromu roku na rozdíl od jiných soutěží není důležitá krása, velikost nebo věk, ale příběh a spojení s lidmi.

Kdo nakonec vystoupí na bednu vítězů, to odhalí slavnostní ceremonie, která se odehraje 19. března v Evropském parlamentu v Bruselu pod záštitou europoslance Pavla Poce.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist