https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/k-zachrane-klimatu-nedelate-dost-rekla-greta-americkym-politikum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

K záchraně klimatu neděláte dost, řekla Greta americkým politikům

19.9.2019 00:20 | WASHINGTON (ČTK)
Šestnáctiletá švédská aktivistka Greta Thunbergová v úterý řekla americkým politikům, že nedělají dost pro záchranu klimatu. / Ilustrační foto
Šestnáctiletá švédská aktivistka Greta Thunbergová v úterý řekla americkým politikům, že nedělají dost pro záchranu klimatu. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Šestnáctiletá švédská aktivistka Greta Thunbergová v úterý řekla americkým politikům, že nedělají dost pro záchranu klimatu. Senátory zkritizovala s tím, že by měli konat, a ne jen mladé ekologické aktivisty chválit. Informoval o tom včera web BBC.
 

"Vím, že se snažíte, ale jen ne dost. Promiňte," prohlásila Thunbergová. Loni svým protestem za snížení emisí před švédským parlamentem odstartovala vlnu studentských stávek na ochranu klimatu v rámci hnutí Pátky pro budoucnost.

"Nezvěte nás sem, abyste nám řekli, jak jsme inspirující, aniž byste cokoliv udělali," řekla Švédka. Do Kongresu přišla spolu s několika dalšími pozvanými mladými aktivisty, jejichž cílem je zvýšit mezi americkými zákonodárci podporu pro urgentní kroky na ochranu klimatu.

Senátor Ed Markey, který stojí v čele senátní pracovní skupiny na ochranu klimatu, ale dívčinu výzvu ignoroval a chválou nešetřil.

Místo toho, aby zákonodárcům zaslala osobní prohlášení, jak bývá před takovým slyšením obvyklé, poslala Thunbergová do Kongresu zprávu o globální změně klimatu s vlastním krátkým komentářem. "Zasílám tuto zprávu jako svou výpověď, protože nechci, abyste poslouchali mě," napsala. "Chci, abyste poslouchali vědce a chci abyste se sjednotili nad vědou a pak chci, abyste konali," doplnila.

Při návštěvě hlavního města USA se aktivistka také setkala s bývalým prezidentem Barackem Obamou. Ten ji označil za "jednu z nejlepších obránkyň naší planety".

Greta před americkými politiky hovořila před plánovanou stávkou za ochranu klimatu, která by se měla uskutečnit v pátek. V jejím rámci se podle ní uskuteční ve 139 zemích 4638 akcí.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

19.9.2019 08:49
Při tom všem ekoplašení jedna dobrá zpráva (bohužel jen pro USA, ne pro nás): Trump oznámil, že zruší Kalifornii právo vyžadovat přísnější limity pro emise automobilů, než jsou federální. V USA si totiž, na rozdíl od EU, svůj průmysl nechtějí záměrně likvidovat :-)
Odpovědět
Šimon Špidla

Šimon Špidla

19.9.2019 09:26 Reaguje na
Oslavujete idiotské rozhodnutí. Proč by si neměly federální státy rozhodovat o tom, kolik se u nich vypustí emisí? Každá další zpráva o klimatu je jen horší, ale vás zajímá hlavně americký automobilový průmysl. Snažím se přijít, co za tak iracionalními názory, jako je ten váš, vězí, ale nejsem odborník na lidskou mysl a logiku v tom nejsem schopen najít žádnou. I kdybyste to považoval za konkurenční výhodu, tak je to výhoda našeho konkurenta. Takže nejste ani ekolog, ani vlastenec. Pouze se radujete z toho, že vás názor potvrdil poloblb Trump. Gratuluji.
Odpovědět
ig

19.9.2019 10:44 Reaguje na Šimon Špidla
Rád vám to vysvětlím. To rozhodnutí jim přeju (a trochu závidím :-)), protože je rozumné a trochu doufám, že se z toho poučí i EU. Podstata je v tom, že omezení emisí platné v Kalifornii a v EU jsou za hranou zdravého rozumu. Norma Euro 4 je úplně dostatečná, odstranila všechno co se autům vytýkalo a vše co nad to je (Euro 5+, plánované kalifornské předpisy) jsou už jen buzerace pocházející od lidí, kteří chtějí apriori likvidovat automobily a hledají si na to jen tu vhodnou hůl, kterou lze psa bít. Co se týče té iracionality, když to vztáhnu jen na sebe osobně, tak to pro mě znamená v budoucnu zaplatit významně víc za auto, pro Česko to znamená pokles životní úrovně. Jestli to nevíte, jsme nejprůmyslovější země EU a významnou část toho co si tu vyděláme tvoří výroba automobilů (přímo i subdodávky). Cokoliv se tohoto segmentu týká, nás se týká dvojnásob. Proto vítám každou naději, jak ty levičáky kterým z principu vadí individuální doprava zastavit nebo aspoň zpomalit.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

19.9.2019 12:43 Reaguje na
Kdyby jste se byl schopen opravdu hlouběji a netendenčně zamyslet nad stavem tohoto světa, tak by jste mluvil jinak... i mě přijdete iracionální, ale je to váš názor (převzatý).

Svět je stále na neudržitelné cestě a zrovna průmysl jede s klapkami na očích... v průmyslu jde jen o udržitelný růst zisku o nic jiného... a pokud se má změnit k tomu, aby byl udržitelný i celkově, tak se musí změnit intenzivně. Ne jen produktem, který produkuje, ale i procesy, kterými vyrábí.
Odpovědět
ig

19.9.2019 13:35 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Abychom si špatně nerozuměli, já nejsem pro plýtvání ani proti kvalitnějším výrobním procesům. Já jsem jen proti tupému rozhodování "shora", které není zasazené do reálného rámce. Připomíná mi kdysi to donekonečna opakované slogany podle kterých jsme měli dohnat a předehnat Západ, ale ve skutečnosti se to cestou nařízení a plánů prostě nedalo. Povedlo se to naopak až zrušením regulací a zákazů. Stejně tak nelze snížit emise automobilů prostým nařízením. Úředníci si hrají na pánaboha, ale nejsou. Musí se prosazovat to co je možné a reálné a ne se snažit jít nařízením proti termodynamice :-) Zákaz individuální automobilové dopravy je z hlediska efektivity až na chvostu možných opatření proti spotřebě fosilních paliv, přesto ho různé skupiny vehementně prosazují. A to je to co kritizuju.
Odpovědět

Jan Šimůnek

19.9.2019 17:14 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Rozvoj průmyslu zcela jednoznačně vede jednak ke vzniku šetrnějších technologií, jednak ke vzniku bohatství, které je možné (alespoň zčásti) do životního prostředí investovat.
Nejhorší životní prostředí mají chudé a neprůmyslové rozvojové země.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

20.9.2019 14:08 Reaguje na Lukáš Kašpárek
To, co se má v průmyslu změnit, na tom se jistě shodneme. Také se shodneme, že to musí nastat co nejdříve. Jak toho ale rozumným způsobem dosáhnout, aby lidská společnost nezkolabovala?
Odpovědět

Jan Šimůnek

19.9.2019 17:12 Reaguje na Šimon Špidla
Problém je, že ty "nové horší" zprávy jsou v podstatě nesmysly nebo hoaxy.
Pokud neudržíme průmysl, tak jdeme v podstatě totálně do kopru na úroveň rozvojových zemí, což se týká celé EU a my bychom se z toho dostali leda czexitem.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist