https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/k-zachrane-planety-je-nutne-jednat-ted-nebo-nikdy-varovala-caputova-v-glasgow
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čaputová: K záchraně planety je nutné jednat teď nebo nikdy

2.11.2021 15:22 | GLASGOW (ČTK)
Světoví lídři musí podniknout rozhodné kroky k záchraně naší planety teď nebo nikdy, řekla dnes na summitu lídrů při klimatické konferenci COP 26 v Glasgow slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Dodala, že pokud se nepovede dosáhnout potřebné shody, bude se na příštích klimatických konferencích hovořit již jen o nezvratné zkáze pro naše životní prostředí.
 

"Od doby, kdy jsem se v Paříži dohodli na dosažení uhlíkové neutrality do poloviny století, se COP sešel několikrát. Věda však mluví jasně: Od toho cíle jsme ještě daleko," řekla slovenská prezidentka. COP je zkratkou pro nejvyšší rozhodovací orgán zemí, jež přistoupily k Rámcové konvenci OSN o změnách klimatu (UNFCCC).

"Musíme posílit naše snahy o snížení emisí a zmírnění dopadů klimatické krize," pokračovala. "Pokud selžeme, tak budeme na příštích konferencích COP jednat jen o nezvratné zkáze naší planety a jejího životního prostředí. Tomuto scénáři se dá ještě tak tak vyhnout. Ale zatím to vypadá, že mu nezvládáme předejít," dodala.

Evropská unie podle Čaputové dělá, co je potřeba tím, že se zavázala ke snížení emisí o 55 procent do roku 2030 a k uhlíkové neutralitě do roku 2050. Emise skleníkových plynů na Slovensku podle prezidentky klesly o 46 procent oproti úrovni z roku 1990, metanu země pod Tatrami produkuje o polovinu méně.

Poznamenala však, že k předejití nejhorších scénářů je zapotřebí přijmout celosvětově koordinované kroky. Jednat podle ní musí nejen EU a další bohaté země, ačkoliv ty nesou za současnou krizi zvláštní odpovědnost. "Musíme se na tom podílet všichni, včetně těch států, jejichž nejvyšší představitelé nejsou v Glasgow," prohlásila ve zjevné narážce na Rusko, Čínu, či Turecko, které jsou jedněmi z největších světových producentů skleníkových plynů, ale jejich lídři na klimatickou konferenci nepřijeli.

"Uhlíková stopa letadel, kterými jsme přiletěli, nesmí být jediným výstupem letošní (konference) COP," řekla Čaputová a vyzvala k přijetí konkrétních závazků. "Máme různé startovní pozice a cesty rozvoje, ale máme jeden společný cíl: Zachovat naši planetu. Pojďme podle toho jednat," řekla slovenská prezidentka.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

2.11.2021 16:11
Slovo nějaké Čaputové v Glasgow má asi takovou váhu jako moje v místní hospodě po patém pivu
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

2.11.2021 16:38 Reaguje na karel krasensky
domnívám se, že není třeba někoho urážet
Odpovědět
kk

karel krasensky

2.11.2021 16:44 Reaguje na Jaroslav Řezáč
To není uražka nybrž prosté konstatování faktu a reality
Odpovědět

Viktor Šedivý

2.11.2021 21:07 Reaguje na Jaroslav Řezáč
K tomu projevu aplikovala takové kvantum lubrikantu, že i kdyby jí někdo zkusil urazit (jako že je to už stěží možné), slova sjedou beze stopy.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

2.11.2021 16:42
Už se těším, jak politici půjdou příkladem. Neboť pokud jsou přesvědčeni o vážnosti situace a hodlají občanům naordinovat odtučňovací kůru, tak to samé musí být vidět především u nich.
Odpovědět
Sa

Sauerkirschmann

2.11.2021 17:38
Mne se tohle prohlášení líbí, dává možnost volby, jsem pro tu druhou možnost :)
Odpovědět
V

Vladimir Mertan

2.11.2021 18:30 Reaguje na Sauerkirschmann
Presne to ma tiež napadlo.
Odpovědět
kk

karel krasensky

2.11.2021 20:01
Slovensko jako malý bezvýznamný stát by mělo zaniknout.Severovyvhod Polsku a jihovýchod Madarsku-horní uhry
Odpovědět

Viktor Šedivý

2.11.2021 20:35
Když zmiňuje uhlíkovou stopu letadel - proč tam nepřijeli všichni vlakem, zámořští účastníci pak plachetnicí?
Odpovědět
ig

2.11.2021 21:11
Volím b) - nikdy
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

3.11.2021 08:52
Ideál prezidenta do každé z vazalských zemí. Hezká tvářička, bezkonfliktní,
jdoucí s hlavním proudem a tak nemá problémy ani s médii, které probírají
maximálně její šaty, dcery a partnera. Takového prezidenta si přeje každá
vláda a to i ta v Bruselu. Mimochodem jim to všem s letadly "vytmavila"!
Odpovědět
LV

Lubomír Vaňkát

3.11.2021 08:58
To těm Slovákům nasadila EU pěkného poslušného papouška.
To jsou bláboly co bude za 50 a více let.O situaci která v této vzdálené budoucnosti budou rozhodovat děti které se teprve rodí. A v podstatě už budou tou dobou staří jak mi teď.Tak nevím na co si tu kdo hraje.Náš úkol myslím rodičů a civilizace je vytvořit těm dětem už co jsou narozeny a budou se rodit, krásný a šťastný život,aby se mohli smysluplně vzdělávat a ne jim cpát do hlav nesmysli.A bláboly co bude na konci století opustit.A začít se zabývat celosvětovým organizovaným zločinem ,jako jsou uměle vypouštěné epidemie,umělé zdražování a netvářit se,že to za to můžou MARŤANI !!
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

4.11.2021 10:13
To je zase brekotu tady. :D :D
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist