https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kalifornske-sekvoje-podle-prvnich-svedku-prezily-rozsahly-pozar
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kalifornské sekvoje podle prvních svědků přežily rozsáhlý požár

25.8.2020 13:53 | SAN FRANCISCO (ČTK)
Podle AP oheň vydržela i sekvoje, jíž se přezdívá Matka lesa; bývala vysoká přes 100 metrů a u země má její kmen v obvodu více než 21 metrů.
Podle AP oheň vydržela i sekvoje, jíž se přezdívá Matka lesa; bývala vysoká přes 100 metrů a u země má její kmen v obvodu více než 21 metrů.
Většina sekvojí starých až 2000 let zřejmě přestála masivní lesní požár, který minulý týden zachvátil i kalifornský nejstarší přírodní park Big Basin. Ohlásil to fotoreportér agentury AP, který se vypravil na sekvojovou stezku v přírodní rezervaci v okresu Santa Cruz. Laura McLendonová z fondu, jenž se věnuje ochraně sekvojí a jejich životního prostředí, to označila za výbornou zprávu.
 

Podle AP oheň vydržela i sekvoje, jíž se přezdívá Matka lesa; bývala vysoká přes 100 metrů a u země má její kmen v obvodu více než 21 metrů.

"Je to tak výborná zpráva, že ani nedokážu říci, jak mne uklidnila," řekla McLendonová. Zprávy z minulého týdne o tom, že přírodní park a s ním vzácné stromy shořel, podle ní byly zavádějící. Park, který leží asi 45 kilometrů jižně od San Franciska, v ohni přišel o historickou budovu vedení parku a o mnoho menších staveb a část infrastruktury. "Ale les neshořel. Růst se znovu obnoví. Všechny vzrostlé sekvoje, které jsem kdy viděla v parku Big Basin i v jiných, nesou stopy po ohni. Prošly mnoha požáry, zřejmě horšími, než byl tento," sdělila ochránkyně přírody.

AP píše, že i když sekvoje zachvátí požár, vichřice nebo blesky, dokážou ty stromy, jež nespadly, znovu obrůst. Matka lesa například mívala výšku 100 metrů a byla nejvyšším stromem v parku. Když se její vrchol jednou při silné bouři ulomil, začal z místa původního kmene růst nový výhon.

Už v pondělí po požáru bylo v lese slyšet datle ťukat na kmeny a hledat hmyz, občas se ozvalo hrozivé praskání, když odpadávaly uhořené větve.

Park Big Basin se poprvé otevřel v roce 1902 a stal se základem ochrany sekvojí. Dnes ho každoročně navštíví až 250 000 lidí z celého světa, po sekvojové stezce prošly miliony návštěvníků. Teprve nedávno byl park znovu otevřen po uzávěře vynucené pandemií covidu-19, nyní je kvůli požáru znovu uzavřen. Příjezdovou silnici k němu blokují popadané uhořelé stromy. Správa stáních parků zatím byla schopna ohledat škody na shořelých budovách, stav stromů prověří v nejbližších dnech. Její ředitel Chris Spohrer řekl, že ho informace o přeživších sekvojích potěšila. "Jsou tak staré proto, že jsou opravdu odolné," řekl.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist