https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kamzici-v-tatrach-umirali-i-kvuli-zachrannym-letum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kamzíci v Tatrách umírali i kvůli záchranným letům

6.1.2018 01:44 | BRATISLAVA (ČTK)
Jedenáct kamzíků zahynulo ve Vysokých Tatrách během vánočních svátků. Ilustrační snímek.
Jedenáct kamzíků zahynulo ve Vysokých Tatrách během vánočních svátků. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Jedenáct kamzíků zahynulo ve Vysokých Tatrách během vánočních svátků. Oznámila to koncem prosince slovenská média. K smrti zvířat podle ředitele Tatranského národního parku (Tanap) přispěly kromě zledovatělého terénu a neukázněných turistů i časté přelety záchranářských vrtulníků, které o svátcích zasahovaly kvůli tragickým nehodám se čtyřmi mrtvými, včetně tří obětí z Česka.
 

Během dvou svátečních dnů museli horští záchranáři podle jejich šéfa Jozefa Janigy zasahovat v celkem 85 případech, třikrát více než před třemi lety. Tatry si i tak vyžádaly čtyři mrtvé, čímž počet letošních obětí velehor stoupl na 28.

"Někteří ze zraněných či zesnulých měli na nohou boty vhodné spíše pro letní turistiku. Další sice měli stoupací železa, ale nikoliv na nohou, ale zavěšené na batohu," upozornil ředitel Janiga. Varoval také před podvodníky - "šmejdy" - v roli horských vůdců, jejichž oprávnění je záhodno si ověřit.

Tatranská populace kamzíků je sice "poměrně stabilní", nicméně "každý jedinec má z hlediska genetické variability nesmírný význam," zdůraznil ředitel parku Pavol Majko.

Loni na podzim v Tatrách napočítali 1263 kamzíků, o rok dříve 1367; při sčítání těchto obyvatel hor se však počítá s desetiprocentní chybou.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist