https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kanadsky-narodni-park-vyzyva-lidi-aby-pokaceli-ovocne-stromy-pritahuji-medvedy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kanadský národní park vyzývá lidi, aby pokáceli ovocné stromy, přitahují medvědy

22.9.2022 10:20 | OTTAWA (ČTK)
V městečku Jasper bylo v poslední době spatřeno nejméně deset medvědů. Ilustrační foto
V městečku Jasper bylo v poslední době spatřeno nejméně deset medvědů. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Kanadský národní park Jasper vyzval obyvatele stejnojmenného horského městečka, aby ze svých zahrad co nejdříve odstranili jabloně, třešně a další ovocné stromy. Přilákaly totiž medvědy černé, kteří se chystají k zimnímu spánku. Informoval o tom list The Guardian.
 

"Neustálá přítomnost medvědů v městečku Jasper, často na dvorcích obytných domů jen několik metrů od lidí, představuje nepřijatelné bezpečnostní riziko pro návštěvníky i obyvatele," uvedl v nedávném prohlášení kanadský park. Hrozí podle něj, že kvůli sladkému ovoci dojde k agresivním střetům mezi šelmami a lidmi.

Medvědy přitahují hlavně jabloně, třešně a ovocné keře, které pro ně před zimou představují zdroj vysoce kalorické potravy. Tyto druhy stromů a rostlin se však v parku a jeho okolí přirozeně nevyskytují a zvířata přitahují jen proto, že je tam vysadili lidé.

V městečku bylo v poslední době spatřeno nejméně deset medvědů. Strategie, které strážci v parku v minulosti používali, aby je zaplašili, však na ně nyní nefungují. Podle správy parku zvířata z města odcházejí je velmi "nerada", protože jim sladké ovoce velmi chutná, a když jsou přemístěna, mají tendence se okamžitě vrátit.

V Kanadě se nejedná o zcela nový problém, ale nebojácní medvědi přitahují pozornost k rostoucímu problému divoké zvěře ve městech, protože je vytlačována ze svého přirozeného prostředí blíže k obydleným místům.

V Jasperu bylo nedávno pokáceno nejméně 20 ovocných stromů, které se v oblasti přirozeně nevyskytují, a park nabízí obyvatelům pomoc s odstraněním dalších křovin.

"Odstranění stromů je nezbytné opatření z hlediska ochrany divoké zvěře a veřejné bezpečnosti," sdělila obec v prohlášení frustrovaným občanům. V minulosti se radní města k plošnému odstraňování ovocných stromů stavěli skepticky.

Městečko Jasper má kromě toho program na "sdílení ovoce", v jehož rámci mohou obyvatelé získat pomoc svých sousedů při sběru ovoce. Správa parku ale varovala, že pokud se medvědi budou do Jasperu stále vracet, bude možná nutné je v zájmu bezpečnosti komunity "zlikvidovat".


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (23)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

22.9.2022 11:19
Určitě existuje i jiný způsob ochrany před medvědy než plošné vykácení ovocných stromů. Mě tak napadlo, jak by se míšové tvářili, kdyby se na ně použily takové ty gumové projektily, které dříve sloužily k rozhánění demonstrací.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

22.9.2022 12:23 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Jako že byste si střelil na čtvrtunového Míšů gumový projektil? Tak to hodně štěstí ... a pokud byste to zkoušel, tak hlavně si nějak předtím uspořádejte věci, sepište co máte a tak. Protože šance, že se chlupáč místo útěku slušně naprdne a půjde po vás je víc než malá, a s ohledem na povahu těch projektilů budete docela na ráně.

Já osobně bych na to byl teda rozhodně posera.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

22.9.2022 14:19 Reaguje na Svatá Prostoto
Ty flinty při výstřelu vydávají i celkem velký hluk, takže si myslím, že chlupáč by se spíše dal na útěk. Kromě toho k těm obydlím chodí spíše baribalové, kteří nejsou tak velcí jako grizzlyové a jsou i mírumilovnější.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

22.9.2022 15:31 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Já nevím, medvěda jsem viděl jen v zoo a nemíním na tom cokoli měnit ... a je možné, že by fakt zdrhnul ... ale třeba taky ne ... jak jsem psal, já osobně bych si to nelajsnul, podle mne je to silně o krk.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

22.9.2022 16:44 Reaguje na Svatá Prostoto
Je to medvěd černý, teda baribal, ktorý je podstatne menší ako grizly. Je plachý a málo útočný.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

23.9.2022 11:14 Reaguje na Vladimir Mertan
I když ho trefíte gumovým projektilem? Jak píšu, já bych se tohodle prostě bál. Ale třeba jsem jen posera, to připouštím.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

22.9.2022 13:14
Co lidi potřebují více, mědvedy nebo stromy a ovoce?
Národní park by měl ochránit stromy a občany.
Odpovědět
JM

Josef Mozek

22.9.2022 14:17 Reaguje na Michal Uhrovič
Ano, v národním parku je třeba zlikvidovat všechna zvířata, protože úplně každé je něčím nebezpečné nebo otravné.
Odpovědět
PH

Pavel Hájek

23.9.2022 12:48 Reaguje na Michal Uhrovič
Naprostý souhlas. Z moří odstranit všechny žraloky. Mohli by někoho kousnout. Z lesů odstranit všechna zvířata. Často běhají po silnicích a dochází k vážným autonehodám. To lidé vůbec nepotřebují. Jste můj člověk, myslím, že společně bychom mohli vymyslet celou řadu věcí, jak život lidí na planetě zlepšit a jak je ochránit před zhoubným vlivem přírody.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

22.9.2022 13:25
Pokud jsou vesnice na území parku, je pravda, že je třeba lidi usměrnit a dbát na vykácení ovocných stromů.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

22.9.2022 14:17 Reaguje na Slavomil Vinkler
Teď je otázka, co tam bylo dříve? Vesnice nebo národní park?
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

22.9.2022 14:22 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Teď je otázka, co tam bylo dříve? Medvědi nebo vesnice?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

22.9.2022 15:35 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Teta Wiki říká ... "Park byl založen jako Lesní park Jasper 14. září 1907 a statut národního parku nabyl v roce 1930."

Co vesnice je otázkou, ale rozhodně tam byl o dost dřív, než ty stromy. Realita je taková, že tam sázet ovocné stromy je fakt dost divný nápad ... zejména když si člověk vzpomene na ty brikule, které se dělají s jídlem při táboření třeba v Algonquinu.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

22.9.2022 17:35 Reaguje na Svatá Prostoto
Ty brikule s jídlem se dělají v posledních letech. Bývala doba, kdy naopak se dělalo safari na medvědy, kteří byli lákáni před foťáky turistů na potravu. Jenže medvědi zpovykali, přestali sbírat potravu v lesích a začali ji vyžadovat po turistech. Někdy dost násilně. Nakonec musely úřady sáhnout k tomu, že tu agresivní část populace vystříleli. Já už nevím kolik medvědů tehdy zařvalo, ale myslím, že to byly minimálně stovky. Hunter by to věděl přesněji. Od té doby se dělají ty brikule s jídlem. Mimochodem, podobný problém začíná eskalovat na Slovensků.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

23.9.2022 11:25 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Já nevím jak v posledních letech, ale o tom jsem četl už když jsem tam byl poprvé, což bylo na začátku devadesátek. Jinak když vezmu ty NP ve kterých jsem byl, což byly ty spíš na severu, ne dole na jihu, tak tam si to dokážu teoreticky ... to vámi popisované safari ... představit někde u silnice, ale rozhodně ne někde mimo ně, ony ty lesy tam jsou slušně hardcore a prostupnost není nic moc občas ani na těch trailech.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

22.9.2022 16:11 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Podívejte se na MAPY.cz. Je to jediný vstupní bod do obrovského národního parku. Ti lidé tam žijí zejména z turismu. Neměli by si podkopávat vlastní kšeft a ty stromy vykácet.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

22.9.2022 16:45 Reaguje na Slavomil Vinkler
No myslím Ano, vykácet.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

23.9.2022 09:07
Začíná to ovocnými stromy, pak to bude pokračovat tím, že nemají být v zahradě včelí úly, domácí mazlíčci a malé děti. Pak, že se doporučuje vystupovat z auta až v uzavřené garáži a instalovat do oken mříže. Přitom
stačí vrátit zvířatům plachost na základě zkušeností s člověkem jako
vrcholovým predátorem. Vidím, že máme od našeho vzoru ještě co okopírovat.
Chovatelům ovcí preventivně doporučte vybít zvířata, aby nelákala vlky
chodit ulicemi vesnic a hledat něco k snědku. Doufám, že to vlkomilové
neporadí i u psů a dětí na zahradách, vždyť vlk je přednější, než cokoliv
jiného.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

23.9.2022 10:15 Reaguje na Břetislav Machaček
Podívejte se na mapu té NP a pak raďte. Na rozdíl od nás mají v Americe bezzásahové NP smysl.
U nás, kde krajinu deset tisíc let vytváří člověk tak bezzásahová NP nemá smysl.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

24.9.2022 18:11 Reaguje na Slavomil Vinkler
On ten bezzásah sousedí s okolní krajinou a zvířata pomyslné hranice neuznávají. Zkuste třeba kůrovci vysvětlit, že může
sežrat smrky v bezzásahu, ale za jeho hranicí je musí nechat být. Povězte medvědům, že potravu si mají buď obstarat v
NP a nebo umřít hlady! Víte co vám oba tvorové poví? Když mám hlad, tak půjdu i mimo ty hranice a co musí udělat
člověk? Za hranicí si umět s oběma poradit a ne se chovat stejně jako v NP, kde jim to toleruje a omezovat sám sebe!
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

23.9.2022 11:26 Reaguje na Břetislav Machaček
Jasper fakt nejsou Beskydy:-))).
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

23.9.2022 17:29
Medvědi tam jistě nejsou prvním rokem a i ovocné stromy lidem rostou desítky ( a možná stovky let). Cože tak najednou , že méďové začali chodit na ovoce a začali vadit ( ty stromky). Není to třeba tím , že jaksi medvídků přibylo a množství lesních plodů je stále stejné ?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

24.9.2022 18:02 Reaguje na Petr Pekařík
No fuj! Vy přemýšlíte a nejásáte nad příkazem pokácet ovocné stromy?
Tak to vás aktivisté roznesou na kopytech! Samoregulací není to, že
nebudou mít co žrát a tím se množit, když mohou migrovat i mimo NP.
Takhle příroda nefunguje, pokud to není ostrov, ale pouze nějaká
vymezená oblast, ze které lze za potravou putovat jinam. Prostě se
jim daří, množí se a hledají COKOLIV k snědku. Nebude-li ovoce, tak
to bude nákup jídla nesený v tašce z obchodu, či psík na zahradě.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist