https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kapacita-vyroby-elektriny-z-nefosilnich-paliv-poprve-v-cine-predci-uhli
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kapacita výroby elektřiny z nefosilních paliv poprvé v Číně předčí uhlí

26.7.2021 11:38 | PEKING (ČTK)
Kapacity výroby elektřiny z nefosilních paliv by v Číně letos poprvé měla překonat kapacitu výroby elektřiny z uhlí. Ve své zprávě to uvedla Čínská rada pro elektřinu (CEC). Podle ní celková kapacita výroby elektřiny v zemi letos dosáhne 2370 gigawattů (GW). Z toho kapacita uhelných elektráren bude činit 1100 GW a kapacita nefosilních zdrojů, včetně solárních, větrných, vodních a jaderných elektráren a elektráren na biomasu, dosáhne zhruba 1120 GW.
 

Loni kapacita elektráren na nefosilní paliva činila asi 980 GW a na celkové kapacitě se tyto elektrárny v Číně podílely ze 44,8 procenta. Čína je největším spotřebitelem uhlí na světě a slíbila, že bude podporovat využívání obnovitelných zdrojů energie, a snižovat tak spotřebu uhlí ve svém energetickém systému. Uhlí si však zachovává významnou úlohu kvůli energetické bezpečnosti a plynulosti dodávek v době vrcholu poptávky.

CEC očekává, že spotřeba elektřiny v zemi ve druhém čtvrtletí letošního roku stoupne meziročně o šest procent. Za celý rok by se tak měla zvýšit o deset až 11 procent, uvedla agentura Reuters.

"Očekává se, že celková situace u nabídky a poptávky po elektřině v Číně bude vyrovnaná. V některých regionech však budou dodávky elektřiny v době špičky napjaté," uvedla CEC. Dodala, že letos se objeví problémy s dodávkami elektřiny ve více regionech než loni, zvláště na jihu země.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PP

Petr Pekařík

27.7.2021 14:05
Njn , prostě Čína nyní staví OZE o něco málo rychleji , než další uhelky. Vzhledem k nárůstu spotřeby se ale uhelek desítky let nevzdá a navíc zatopí vodou další soutěsky
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.7.2021 09:34 Reaguje na Petr Pekařík
Jejich expanze v tak gigantickém objemu je děsivá. Jejich hlad po energii je ještě děsivnější. Nikdo asi neví co s tím, zarazit to nejde.
Odpovědět

Viktor Šedivý

10.8.2021 17:08
Co je to "kapacita výroby"? To je instalovaný výkon?
Pokud ano, tak porovnávat instalovaný výkon zdrojů třeba FVE a JE zcela postrádá smysl.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist