Karel III. vyzval ke spolupráci Británie a Francie v ochraně klimatu a biodiverzity ve světě
"Jsou to lidé, kteří jsou tou skutečnou hybnou silou v našem vztahu. Naše přátelství a vřelost stojí na každém novém propojení mezi námi, na nově nalezené radosti v kultuře toho druhého, na milionech návštěvníků, kteří proudí mezi našimi zeměmi," pronesl Karel III v Lucemburském paláci před 348člennou horní komorou francouzského parlamentu.
Král také připomněl, že Francie a Británie společně podporují Ukrajinu v obraně proti už rok a půl trvající ruské invazi. "Stejně, jako se společně stavíme proti vojenské agresi, musíme chránit svět před tou největší existenciální hrozbou ze všech - globálním oteplováním, změnou klimatu a katastrofickým ničením přírody," řekl Karel III.
Britského krále uvedli krátkými proslovy předsedkyně Národního shromáždění Yaël Braunová-Pivetová a předseda Senátu Gérard Larcher. Larcher příležitost projevu britského krále označil za "výjimečnou", stejně jako později Karel III. připomněl partnerství Francie a Británie ve 20. století a dodal, že "osud Spojeného království je velmi úzce provázaný s Evropou, na tom brexit nic nezměnil".
V závěru své řeči britský král zdůraznil, že "v jádru všech společných snah" obou zemí musí být mladí lidé a připomněl kulturní historii, kterou obě země sdílejí. "Naši umělci ze sebe stále navzájem čerpají inspiraci. Od nezapomenutelných vyobrazení londýnské mlhy Claudea Moneta po současné digitální malby proměňující se krajiny v Normandii Davida Hockneyho," řekl Karel III.
S francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem se již britský království pár setkal, další neformální setkání v Elysejském paláci je však naplánované i na dnešek po návštěvě katedrály Notre-Dame a vládního kulatého stolu k financování ochrany klimatu a biodiverzitě.
reklama