https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/katalansko-vyhlasi-stav-nouze-kvuli-suchu-zacnou-platit-prisnejsi-restrikce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Katalánsko vyhlásí stav nouze kvůli suchu, začnou platit přísnější restrikce

31.1.2024 16:23 (ČTK)
Tento krok si však vyžádal pokračující pokles hladiny nádrží, které zásobují Barcelonu a další katalánská města. Rezervy klesly pod 16 procent.
Tento krok si však vyžádal pokračující pokles hladiny nádrží, které zásobují Barcelonu a další katalánská města. Rezervy klesly pod 16 procent.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Katalánsko vyhlásí ve čtvrtek na velké části svého území stav nouze kvůli suchu. Dnes to ohlásili zástupci tohoto regionu, píše agentura AP. Důvodem je pokles hladiny nádrží pod únosnou mez. Na dotčeném území tak budou zavedena opatření, aby se výrazně snížila spotřeba vody v průmyslu a zemědělství. Na stole je také přeprava pitné vody přes moře.
 

Vedení regionu podle deníku El País odkládalo vyhlášení stavu nouze "až do poslední kapky". Tento krok si však vyžádal pokračující pokles hladiny nádrží, které zásobují Barcelonu a další katalánská města. "Naše rezervy klesly pod 16 procent. Situace je kritická v Barceloně a Gironě (sever Katalánska), takže musíme přijmout přísnější opatření," uvedla mluvčí vedení regionu Laura Vilagràová.

Restrikce se budou týkat Barcelony a zhruba dalších 200 katalánských měst, kde žije zhruba šest ze 7,5 milionu obyvatel španělské autonomní oblasti. Stav nouze se netýká prakticky jen jižní části regionu, kterou zásobuje řeka Ebro, jež se nachází v lepším stavu než další toky v Katalánsku.

Podle regionálního plánu stav nouze znamená snížení výdeje vody pro pěstování rostlin o 80 procent, pro chov dobytka o 50 procent a pro průmysl o 25 procent, píše agentura EFE. Zakázáno bude používání vody pro zalévání parků a zahrad, mytí aut či napouštění bazénu, což vyvolává velké znepokojení v turistickém sektoru. Ze zákazů jsou však výjimky. V další fázi stavu nouze, která by mohla nastat na jaře, by region mohl začít dovážet vodu po moři.

Problémy a restrikce spojené s nedostatečnými srážkami se v Katalánsku podařilo oddálit za použití zařízení pro odsolování mořské vody a některými mírnějšími restrikcemi. Sucho však řeší i další regiony na jihu Španělska, například Andalusie.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JE

Jaroslav Ehl

1.2.2024 07:54
Vložím sem zcela kacířskou myšlenku a červený hadr na ekozelené šílence.
Nyní se "náhle" objeví suchu v oblastech, kde nikdy nebylo a je to jen a pouze z důvodu mantry globálního oteplování planety a to vlivem člověka. Jen tak pro srandu jsem tak trochu bádal a co jsem zjistil. Všude na pobřeží Atlantiku vyrostli větrné parky a dojí zelenou energii z oceánských větrů, které nesou vlhkost d vnitrozemí. Čistě teoreticky, mají vědci spočítaný vliv naší ekologické činnosti na celkový stav planety. Co když naše "záchrana" planety naopak zhoršuje celkový stav? Pokud odeberu energii na jedné straně, nebude tato chybět o pár kilometrů jinde? Podobné poznatky na atmosféru jsou již zdokumentovány na velkých aglomeracích tvořící tepelné ostrovy. Než se do mě pustíte, zkuste nejprve popřemýšlet.
Odpovědět

Viktor Šedivý

1.2.2024 21:06 Reaguje na Jaroslav Ehl
Postuláty zelené víry stanovují, že za vše může CO2 a sebemenší nárůst ničí kontinenty, větrníky jsou ale dobré a z principu tak nemohou působit škody, ani kdyby vítr úplně zastavily.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

1.2.2024 11:38
Španělé spotřebují přes 200 l vody na osobu a den. U nás to je 90 litrů na osobu a den. Tuším, že nedostatek vody u nás je mnohem větším problémem, než ve Španělsku:
https://www.rdrymarov.cz/novinka-kolik-spotrebujeme-vody-a-jak-si-ceska-republika-stoji-se-spotrebou-ve-svete
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

2.2.2024 14:19 Reaguje na Richard Vacek
a kolik vody zlikviduje ten turismus, co tam tak chtějí a nechtějí. Budou protesty proti turistům, když si nezalejí ani zeleninu na poli?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist