https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kauzu-udajneho-tyrani-zvirat-z-farmy-kozi-hradek-soud-odrocil-na-neurcito
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kauzu údajného týrání zvířat z farmy Kozí Hrádek soud odročil na neurčito

20.10.2021 00:48 | PŘEROV (ČTK)
Kauzu údajného týrání zvířat na farmě Kozí Hrádek nedaleko Hustopečí nad Bečvou odročil přerovský soud na neurčito. Rozhodl se totiž přibrat znalce kvůli zhodnocení stavu chovaných zvířat. Podle obžaloby farma chovala skot ve zcela nevyhovujícím stavu a zvířata se pohybovala v bahně a výkalech. Při kontrole našli inspektoři i uhynulé tele, obžalovaný však jakékoliv pochybení odmítá. Svědecké výpovědi již soud vyčerpal, když vyslechl posledního chybějícího svědka. Šlo o veterináře, který farmu navštívil několik dní před kontrolou veterinární správy.
 

Přibrání znalce navrhoval obžalovaný, zvažoval ho však také soud, potřeba však bylo podle soudce Tomáše Novotného provést nejprve veškeré svědecké výpovědi, které tak bude mít znalec k dispozici. "Znalci předložíme spis, bude mít k dispozici obžalobu. Odborně bude třeba posoudit, zda se skutečně jednalo o jednání, které by naplnilo znaky onoho týrání, onoho nedobrého zacházení, ať už úmyslného nebo v nedbalostní podobě," řekl dnes novinářům soudce.

Jako poslední v kauze vypovídal veterinář, který farmu navštívil dvakrát, naposledy na začátku loňského roku. "Nemohu říci, že by tam byla zvířata podvyživená nebo zvířata, která by strádala. Nic se tam v tu dobu nedělo, na státní zakázku jsme odebrali krev a dál jsem se po areálu nepohyboval," řekl soudu veterinář. Druhá jeho návštěva se odehrála těsně před kontrolou veterinární správy. Muž přitom podotkl, že v té době žádné extrémní počasí nepanovalo - obžalovaný zástupce farmy Petr Graca totiž venkovní rozšlapaný výběh obhajoval dlouhodobými dešti.

Graca podle žalobce nezajistil od přesně nezjištěné doby do února 2020 vyhovující podmínky pro chov zvířat, zejména skotu. Státní zástupce uvedl, že výběh byl pokrytý souvislou vrstvou bahna a výkalů až do výšky 30 centimetrů bez jakékoli podestýlky. Obžalovaný je souzen za týrání zvířete zvlášť trýznivým způsobem. Na farmě bylo totiž nalezeno mrtvé tele, muž podle obžaloby nezajistil odpovídající místo pro březí krávu. Graca však před soudem vše popírá. Řekl, že zvířata rozhodně zanedbaná nebyla. Uvedl, že kontrola krajské veterinární správy nebyla provedena podle zákona.

Na případ upozornila loni v únoru Státní veterinární správa. Její inspektoři podmínky na farmě ve Vysoké, místní části Hustopečí nad Bečvou, kontrolovali poté, co policisté v chovu řešili případ krávy uvízlé v bahně ve výběhu. Na hospodářství bylo tehdy 22 turů, 26 ovcí a koz, šest prasat a drůbež. Správa následně chovateli uložila pokutu 45.000 korun za porušení veterinárního zákona, neboť bez vyžádaní veterinárního osvědčení přemístil část chovu den před uskutečněnou kontrolou na Slovensko, řekl již dříve ČTK Petr Majer z tiskového odboru SVS. Farmě poté odebral Státní zemědělský intervenční fond prestižní ocenění Klasa a Regionální potravina. Důvodem bylo podle fondu porušování zákona na ochranu zvířat proti týrání.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist