https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kazasske-mesto-temirtau-pokryva-cerny-snih
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kazašské město Těmirtau pokrývá černý sníh

12.1.2018 13:24 | PRAHA (ČTK)
Černý sníh.
Černý sníh.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zlověstně tmavé zbarvení nabrala v posledních dnech sněhová pokrývka ve městě Těmirtau jihovýchodně od kazašské metropole Astany. Ve skoro dvěstětisícovém městě sídlí největší ocelárna v Kazachstánu. Od začátku roku v oblasti panuje bezvětrné počasí a zplodiny z továrny se tak zřejmě usadily na sněhu. Ten teď připomíná spíše uhlí, píše zpravodajský web BBC.
 

"Takhle nemůžeme žít. Dusíme se tady," zněl jeden z příspěvků rozhořčených obyvatel Těmirtau na sociálních sítích. Mnozí z nich věří, že za černým sněhem stojí znečištění vypouštěné místní ocelárnou, která patří pod koncern ArcelorMittal. Přesnou příčinu fenoménu se nyní snaží odhalit zvláštní skupina nezávislých ekologů a vládních expertů.

Kazašští činitelé firmy ArcelorMittal nepopírají, že jejich ocelárny mohly hrát ve zčernání sněhu významnou roli. Firma uvedla, že za bezvětří se "emise nevytrácejí, a to nejspíše způsobilo změnu barvy sněhu". Region Karaganda, jehož je Těmirtau součástí, je podle BBC považován za nejhorší část Kazachstánu, co se týče toxických zplodin.

Obyvatelé města proto začali shromažďovat podpisy na petici adresovanou nejmladší dceři prezidenta Nursultana Nazarbajeva Aliji a vedení Asociace ekologických organizací Kazachstánu. Jen v prosinci zaznamenali kazašští meteorologové v Těmirtau hodnoty jedovatého sulfanu v ovzduší více než 11násobně vyšší než oficiální limit.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (1)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PJ

Petr Jílek

13.1.2018 09:17
My starší takto pamatujeme mnohá místa v tehdejší ČSSR. Například černý sníh v Ostravě byl úplně běžný.
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist