https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kazdy-cech-loni-vytridil-78-kg-odpadu-pravidelne-tridi-75-procent-obyvatel
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Každý Čech loni vytřídil 78 kg odpadu, pravidelně třídí 75 procent obyvatel

31.5.2023 01:26 | PRAHA (ČTK)
Nejvyšší míra recyklace byla podle firmy tradičně u papírových obalů, u nichž dosáhla recyklace 91 procent.
Nejvyšší míra recyklace byla podle firmy tradičně u papírových obalů, u nichž dosáhla recyklace 91 procent.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Každý obyvatel Česka loni vytřídil v průměru 78 kilogramů odpadu, v porovnání s předchozím rokem o zhruba šest kilogramů více. Z dat společnosti Eko-kom, která v Česku organizuje sběr a recyklaci obalových odpadů, vyplývá, že pravidelně třídí tři čtvrtiny obyvatel, meziročně o dvě procenta více. Loni se navíc vyprodukovalo méně odpadů než v předchozím roce, zároveň se jich ale podařilo více vytřídit, informoval Eko-kom.
 

V porovnání s rokem 2021 kleslo množství obalových odpadů o více než 20 000 tun, tedy o 1,5 procenta. Celkově bylo na český trh uvedeno 1,312 milionu tun obalových odpadů, 81 procent z nich se podařilo recyklovat a využít. Většina obalů, 71 procent, bylo recyklováno, zbývajících deset procent se využilo energeticky.

Nejvyšší míra recyklace byla podle firmy tradičně u papírových obalů, u nichž dosáhla recyklace 91 procent. Následovaly skleněné obaly, u kterých míra recyklace dosáhla 85 procent. Lidé také recyklovali 63 procent kovových obalů. U plastových obalů se míra materiálové recyklace zvýšila ze 43 na 46 procent, což je podle firmy dobrá zpráva. Dalších 39 procent plastových obalů se využilo energeticky, celkem se tedy podařilo zpracovat 85 procent plastů.

Jedním z hlavních faktorů, který rozhoduje o tom, zda lidé třídí, je podle firmy Eko-kom určitý komfort. Znamená to, že barevných kontejnerů na tříděný odpad musí být dostatek a nesmí být příliš daleko. V Česku mají lidé aktuálně k dispozici více než 838.000 kontejnerů, průměrná vzdálenost, kterou musí lidé s tříděným odpadem ujít, je pak 87 metrů, o dva metry méně než v roce 2021.

Lidé v Česku mohou kromě barevných kontejnerů využívat ke třídění i sběrné dvory nebo výkupny druhotných surovin, někde je možnost třídit i rovnou doma do barevných pytlů. V posledních letech se v Česku využívá i takzvaný vícekomoditní nádobový sběr, kdy je možné například do žlutého kontejneru vyhazovat kromě plastu i nápojové kartony nebo kov. Tyto způsoby šetří místo v obcích i emise při svozu.

Eko-kom má v Česku monopol na třídění a recyklaci obalů. Jeho služby využívají firmy dodávající na český trh balené zboží. Ke konci roku 2022 bylo do systému Eko-jom zapojeno 6176 obcí a měst ČR, možnost třídit má tak ve svých městech 99 procent obyvatel.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

31.5.2023 05:57
Doopravdy každý, nebo je to statistika, co ?
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

25.6.2023 20:27 Reaguje na smějící se bestie
1*

statistika v rukou inženýrů je něčím jako kandelábr pro opilce - oni ho také užívají spíše pro získání opory, než z důvodů osvětlení čehokoliv!
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

31.5.2023 07:44
třídění není všechny, je třeba pracovat na zpracování vytříděného odpadu a jeho znovu použití
Odpovědět
ss

smějící se bestie

31.5.2023 11:17 Reaguje na Michal Uhrovič
1*
a co nejmenšího vytváření odpadů už při výrobě, expedici !
Odpovědět

Viktor Šedivý

3.6.2023 09:45 Reaguje na Michal Uhrovič
Ne.
Nejprve je zapotřebí spočítat, zda to třídění a zpracování má smysl.
Protože utratit sto korun a získat nekvalitní materiál v ceně nižší než sto je jednoduše blbost.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist