https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kazdy-sesty-bizuterni-vyrobek-ma-zdravotni-rizika
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČIŽP: Každý šestý bižuterní výrobek představuje zdravotní riziko

20.4.2017 09:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Vysoký obsah kadmia 48 % byl nalezen v náušnici s přívěskem ve tvaru slona od dodavatele Stoklasa textilní galanterie s.r.o., Kravaře.
Vysoký obsah kadmia 48 % byl nalezen v náušnici s přívěskem ve tvaru slona od dodavatele Stoklasa textilní galanterie s.r.o., Kravaře.
Foto | / ČIŽP
Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) odhalili v českých obchodech bižuterii s nadlimitním obsahem těžkých kovů. Pomohl jim k tomu nový přístroj - rentgenový spektrometr, který od letošního roku začali využívat. Podle inspektorů představuje každý šestý bižuterní výrobek zdravotní rizika kvůli obsahu škodlivých těžkých kovů.
 

Inspektoři v letech 2016 a 2017 zkontrolovali 341 vzorků, z nich pak 52 překročilo limit pro těžké kovy. Podle ČIŽP se obsah těžkých kovů v dovozové bižuterii ukazuje jako velký problém. Největší obsah kadmia, a to 91 procent (limit pro kadmium překročen 9100 krát) byl nalezen v náušnici s přívěskem ve tvaru sovy od dodavatele Tien Cuong Pham na tržnici v Olomoucké ulici v Brně. 85,4 % kadmia obsahoval přívěsek ve tvaru zlatavé koule od dodavatele Stoklasa textilní galanterie s.r.o., Kravaře. 72,3 % olova bylo nalezeno například v náušnici s kamínky od dodavatele T.M.B. Business &Marketing Company s.r.o v Hradci Králové. Obsah olova v případě náramku jiného dodavatele překračoval limit 1518 krát. Značně byly překračovány také limity pro nikl. Z jedné části náušnice se uvolňoval až 324 krát rychleji, než je dovoleno.

Největší obsah kadmia 91 % byl nalezen v náušnici s přívěskem ve tvaru sovy dodavatele Tien Cuong Pham. Tyto náušnice byly prodávány v tržnici na Olomoucké ulici v Brně.
Největší obsah kadmia 91 % byl nalezen v náušnici s přívěskem ve tvaru sovy dodavatele Tien Cuong Pham. Tyto náušnice byly prodávány v tržnici na Olomoucké ulici v Brně.
Foto | / ČIŽP

Šesti dodavatelům uvádějícím tyto nevyhovující předměty na český trh inspektoři ČIŽP uložili pokuty za porušení Evropského nařízení REACH za celkem 215 tisíc korun. U všech bylo nařízeno stažení nevyhovujících výrobků z trhu. Podle nařízení REACH jsou obsahy těžkých kovů v bižuterii a kovových částech šperků (v náramcích, náhrdelnících, hodinkách, prstenech, náušnicích atd.) striktně limitovány. Kadmium může být v těchto předmětech obsaženo v maximální koncentraci 0,01 % a olovo v 0,05 % hmotnostních. Dále je u těchto předmětů určených k dlouhodobému styku s kůží sledována míra uvolňování niklu, jenž musí být nižší než 0,5 μg/cm2/týden.

Při kontrolách bižuterie inspektoři ČIŽP využívali příruční rentgenový spektrometr, kterým lze pořídit od 700 tisíc korun. “Ten umožňuje, abychom během pár sekund zjistili, jaké chemické prvky a zhruba v jakém množství jsou v předmětu zastoupeny. Stačí přiložit na snímací část přístroje a okamžitě víme, zda v předmětu těžké kovy jsou. Přístroj využíváme také například na testování neznámých odpadů v terénu,“ uvedl Erik Geuss, ředitel ČIŽP.

Ve zdravotně závadné bižuterii se z těžkých kovů v nadlimitní míře objevují nejčastěji nikl, olovo a kadmium. Povolené limity mnohdy překračují až tisícinásobně. Tyto těžké kovy přitom mohou způsobit rakovinu, genetické mutace či vážné kožní problémy. Nikl způsobuje nepříjemné podráždění kůže, ale může vést až k astmatickým záchvatům. Olovo může mít vážné a nenávratné účinky na nervovou soustavu, dále ovlivňuje mozkový vývoj u dětí či vývoj plodu. Kadmium je evropskými předpisy omezeno z důvodu jeho nebezpečnosti pro životní prostředí i lidské zdraví. Je známo jako karcinogen a genotoxická látka, která se kumuluje v lidském těle (například v játrech a ledvinách).

Nejčastějším výrobcem závadné bižuterie je východní Asie a k nám se zboží dostává přes zahraniční e-shopy. Zákazník nemá šanci takový výrobek při nákupu odhalit. Za dodržování evropských předpisů ohledně obsahu těžkých kovů v bižuterii jsou odpovědní dovozci i prodejci zboží. Zákazník může dát šperk na rozbor do akreditované laboratoře, případně na screeningové (monitorovací) měření do komerčních laboratoří. Za obě varianty se ale platí, a to podle množství. Cena se pohybuje kolem dvou set korun za screening. U akreditovaných laboratoří pak kolem tisíce korun, u této metody (na rozdíl od té screeningové) může dojít ke zničení předmětu, je potřeba různých úprav předmětu.

Přečtěte si článek ČIŽP uložila v roce 2016 pokuty za 131 milionů korun - nejvíce za odpady

Přečtěte si článek Za loňský rok zabavili inspektoři tygří drápy, stovky vzácných kaktusů a slonovinu za miliony


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Blanka Štiková

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist