https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kia-zacne-v-cr-od-pristiho-roku-ukoncovat-prodej-aut-se-spalovacimi-motory
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kia začne v ČR od příštího roku ukončovat prodej aut se spalovacími motory

25.10.2022 00:38 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Kvůli přechodu k elektromobilitě chce automobilka Kia v České republice již od příštího roku ukončovat prodeje vybraných modelů se spalovacími motory a postupně je nahrazovat elektrifikovanými ekvivalenty v rámci všech segmentů. Do pěti let pak firma plánuje mít v nabídce 14 čistě elektrických modelů, přičemž do roku 2035 budou všechny nabízené vozy v Evropě pouze s elektrickým pohonem, uvedli zástupci automobilky.
 

Podle odhadů automobilky začnou elektromobily v Evropě i celosvětově dominovat od roku 2030, tedy pět let před zákazem spalovacích motorů. "V Evropě vnímáme jako bod zlomu rok 2030, ale při prodejích Kia počítáme v té době již s téměř 90procentním podílem elektrifikovaných vozů. Zákaz prodeje aut se spalovacími motory od roku 2035 tak bude podle nás více postupným vývojem než skokovou změnou," uvedl generální ředitel Kia Czech Arnošt Barna.

Do rozvoje elektromobility automobilka podle Barny investuje již nyní stovky miliard korun a další prostředky vkládá postupně do akvizic společností zajišťujících maximální soběstačnost ve výrobě i logistice. "Nedávná čipová krize, kterou jsme jako jedni z mála přečkali bez nutnosti omezení výroby, nám rovněž ukázala důležitost dostatku vlastních komponentů. Také proto jsme si pro další roky zajistili hned dva dodavatele akumulátorů nebo zahájili spolupráci na vývoji vlastních polovodičů,“ dodal.

Stát má na podporu elektromobility v Česku připravené hned tři nástroje. Do roku 2023 je to Národní plán obnovy, dále do roku 2027 budou čerpané finance z příslušných operačních programů a do roku 2030 se počítá s využitím prostředků z Modernizačního fondu."Celkem rozdělíme více než 42 miliard korun na rozvoj dobíjecích stanic a pořízení elektrických autobusů či osobních vozů. Žádosti budou moci podávat zejména obce, kraje a státní či městské podniky. S podporou nákupu elektromobilů pro domácnosti zatím nepočítáme,“ uvedl na tiskové konferenci náměstek ministra životního prostředí Tomáš Tesař. Zároveň podle něho však bude nutné řešit také zajištění dostatečné kapacity elektrické sítě, parkování vozidel v podzemních garážích, podporu inovací a splnění požadavků vyplývajících ze související legislativy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SP

Svatá Prostoto

25.10.2022 12:52
To chválím ... teď se jen těším na ceník:-)
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

25.10.2022 15:49
U nás na sídlišti nejde ani parkovat. natož aby zde vybudovali nabíjecí místa. Ale když je vize o bezemisních domech a autech, tak budu sledovat jak jim to jde. Uvidíme, jestli prodám byt, abych si mohl koupit autíčko na baterky a ubytuji se někde pod mostem i s manželkou a rybičkami.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.10.2022 15:31 Reaguje na Michal Ukropec
Koupit autíčko ... vás chytá fantas, ne? Auta jsou pro sprostý lid nemístný luxus!

https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/parizsky-autosalon-elektromobilita-bmw-stellantis-renault.A221023_101709_automoto_dohr?zdroj=top

Budete rád, když vám z důvodu vyšší efektivnosti využití energií nenastěhují do kvartýru nějaké potřebné. Abyste se mohli společně zahřát a neutráceli za topení.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.10.2022 10:08 Reaguje na Svatá Prostoto
Budeme jezdit autonomním taxi bez řidiče za pár šupek.
Odpovědět
pa

pavel

28.10.2022 19:08
tak toho moc tady neprodá - malá krabička co se do ní nic nevejde bratru za třičtvrtě mega no nekupte to - a ted si vemte co elektroauto normální velikosti to malý nákladák na silnici to se mám budou ty naše asfaltky drolit ještě více než dnes
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist