https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kladensky-primator-cena-vody-zustane-zvysena-ale-neporoste-dalsi-dva-roky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kladenský primátor: Cena vody zůstane zvýšená, ale neporoste další dva roky

19.12.2023 23:16 | KLADNO (ČTK)
Vodovodní kohoutek
Vodovodní kohoutek
Cena vodného a stočného zůstane podle kladenského primátora Milana Volfa (Volba pro Kladno) od příštího roku zvýšená, ale neporoste minimálně další dva roky. Volf, který je zároveň předsedou představenstva společnosti Vodárny Kladno - Mělník (VKM), to řekl ČTK. Společnost už před několika týdny rozhodla o zvýšení ceny vodného a stočného o 25 procent na 175 korun za metr kubický od roku 2024. Na 20 obcí z Kladenska a Rakovnicka v memorandu poté navrhlo menší zdražování vody. VKM odůvodnily zdražení potřebou rozsáhlých investic do obnovy infrastruktury. Obce argumentují snahou o udržení přiměřené výše nákladů za vodné a stočné pro obyvatele obcí.
 

Ostatní vodárenské společnosti podle Volfa sice nyní ceny nenavýšily tak razantně, ale zřejmě budou zdražovat postupně. "My jsme dali na 175 korun, ale s tím, že nebudeme minimálně dva roky, možná ještě víc, tu cenu zvedat," řekl Volf. Ředitel VKM Josef Živnůstek už dříve ČTK řekl, že důvodem zdražení jsou nezbytné investice například do obnovy potrubí, čerpacích stanic a podobně. Investice byly podle něj dosud dlouhodobě podhodnocené.

K memorandu se připojily například Nové Strašecí, Libušín, Stochov, Lány, Tuchlovice, Kamenné Žehrovice, Rynholec nebo Smečno. Navrhují zvýšení vodného a stočného na úrovni roční míry inflace, která má podle odhadů dosáhnout přibližně 11 procent, plus zvýšení v souladu se změnou sazby DPH na vodné a stočné o dva procentní body. Volf uvedl, že se rozhodnutí představenstva už nezvrátí.

Vodárny Kladno - Mělník jsou vlastníkem vodohospodářské infrastruktury, zabezpečují zásobování na 310.000 lidí pitnou vodou a kanalizaci pro přibližně 170.000 Středočechů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JD

Jindřich Duras

21.12.2023 11:10
"Obce argumentují snahou o udržení přiměřené výše nákladů za vodné a stočné pro obyvatele obcí."
175.- za 1000 litrů pitné vody až do domu a zároveň za odvedení a vyčištění vší vody odpadní. Tohle je "nepřiměřená" cena? 1 pivo v hospodě za 50-70 Kč? Chápu, že obce mají snahu si hrát na socialismus a tak, ale musí si na něj hrát za svoje prachy. Každý "má právo" na kdeco, ale platit za to musí někdo jiný. To je cesta do pekel. Šetření s vodou a lepší využívání dešťovky začne fungovat teprve tehdy, až voda bude mít svoji opravdovou = nedotovanou cenu.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist