https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/klecovy-chov-nosnic-bude-v-cesku-od-roku-2027-zakazan
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Klecový chov nosnic bude v Česku od roku 2027 zakázán. Prezident podepsal novelu o ochraně zvířat

19.11.2020 18:12 | PRAHA (ČTK)
Zákazu klecových chovů nosnic prosadil Parlament přes nesouhlas ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD). Podle něj tato změna znevýhodní české farmáře a umožní dovoz levných vajec zejména z Polska a Pobaltí.
Zákazu klecových chovů nosnic prosadil Parlament přes nesouhlas ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD). Podle něj tato změna znevýhodní české farmáře a umožní dovoz levných vajec zejména z Polska a Pobaltí.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Klecové chovy nosnic budou muset být od roku 2027 v Česku zrušeny, pokuty za týrání zvířat se zvýší a drezura některých zvířat v cirkusech bude zakázána. Změny přináší novela o ochraně zvířat proti týrání, kterou podepsal prezident Miloš Zeman. ČTK o tom informoval jeho mluvčí Jiří Ovčáček.
 

Zákazu klecových chovů nosnic prosadil Parlament přes nesouhlas ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD). Podle něj tato změna znevýhodní české farmáře a umožní dovoz levných vajec zejména z Polska a Pobaltí. Podle Tomana je třeba zákaz chovu nosnic v klecích prosadit v celé EU.

Obhájci zákazu ale argumentovali tím, že nosnice v klecích mají nevyhovující podmínky a trpí stresem a deprivací. Poukazovali také na to, že k zákazu přistoupily například Německo a Rakousko a že obchodní řetězce samy chtějí od prodeje vajec z klecových chovů odstoupit k roku 2025.

Novela přináší rovněž zákaz drezury lidoopů, šelem a dalších druhů volně žijících zvířat v cirkusech a podobných zařízeních. Zákon také počítá s odškodněním 3000 korun za norka a 3900 korun za lišku, jako kompenzaci majitelům zakázaných kožešinových farem.

Na dvojnásobek, tedy až na jeden milion korun, zvyšuje novela pokuty za týrání zvířat. Důvodem je zpřísnění trestů vězení za tyto zločiny. Minimální pokuta za týrání zvířat v tzv. množírnách, tedy v chovech zaměřených na zisk, je novelou stanovena na 5000 korun a 10.000 korun podle míry provinění.

Ministerstvo zemědělství podle novely bude nově hradit obcím účelně vynaložené náklady, které budou spojeny s umísťováním týraných zvířat do náhradní péče. Novela mimo jiné zakazuje prodej psů, koček a primátů v obchodech se zvířaty.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MK

Majka Kletečková

19.11.2020 21:30
Dobrá zpráva.
Hurá!
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

20.11.2020 07:10
V ČR se těch pozitivních posunů vpřed poslední roky moc neděje, spíš jde všechno zpět do časů temnoty, ale tohle je jedna z výjimek. Dobrá zpráva...
Odpovědět

Jan Šimůnek

20.11.2020 08:16
Do roku 2027 bude třeba dostat do Parlamentu strany, které tuto zrůdnost zruší.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

20.11.2020 14:00 Reaguje na Jan Šimůnek
Sám jste zrůdnost....
Odpovědět

Jan Šimůnek

21.11.2020 11:55 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Nezklamal jste.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

23.11.2020 09:18
Jo, jo. když je někdo takový trotl, že sám sebe znevýhodní a ještě se tím všem okolo chlubí, musí následky nést jedině on sám. Mohli jsme počkat, až to EU schválí plošně a požadovat od té samé EU dotace na přechod na podlahové systémy. Teď můžeme požadovat akorát tak houby s octem a další část svého trhu s potravinami na zlatém podnose předložit k sežrání konkurenci, která sama sebe dobrovolně znevýhodňovat nebude. Za blbost se platí a my zaplatíme krutě.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist