https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/klimaticka-zmena-a-intenzivni-zemedelstvi-podle-studie-zpusobuji-ubytek-hmyzu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Klimatická změna a intenzivní zemědělství podle studie způsobují úbytek hmyzu

21.4.2022 11:20 | LONDÝN (ČTK)
Vědci v poslední studii shromáždili údaje o výskytu téměř 20 000 druhů hmyzu, včetně včel, mravenců, motýlů, kobylek a vážek, na přibližně 6000 různých lokalitách.
Vědci v poslední studii shromáždili údaje o výskytu téměř 20 000 druhů hmyzu, včetně včel, mravenců, motýlů, kobylek a vážek, na přibližně 6000 různých lokalitách.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V některých částech světa kleslo množství hmyzu o polovinu, podle vědců z londýnské University College London (UCL) za to může globální oteplování a intenzivní zemědělství. Vyplývá to z nové studie, o které informoval server BBC News. Autoři výzkumu zdůrazňují, že lidstvo si musí uvědomit, jakou hrozbu pro hmyz představuje, než některé druhy navždy zmizí.
 

Podle hlavní autorky studie Charlie Outhwaiteové může být úbytek hmyzu škodlivý nejen pro přírodní prostředí, ale i pro "lidské zdraví a potravinovou bezpečnost, zejména v důsledku úbytku opylovačů". Její zjištění zdůrazňují potřebu lepší ochrany přírodního prostředí, jeho zachování totiž může přispět k tomu, aby se životně důležitému hmyzu dařilo. Lidé podle vědkyně také musí zmírnit intenzivní zemědělství, které se snaží o co největší zisk na malé ploše, a snížit své emise.

Klesající populace hmyzu vyvolává obavy po celém světě. Vědecké údaje jsou ale smíšené, některé druhy hmyzu vykazují drastický pokles, zatímco jiné zůstávají na stejné úrovni.

Vědci v poslední studii shromáždili údaje o výskytu téměř 20 000 druhů hmyzu, včetně včel, mravenců, motýlů, kobylek a vážek, na přibližně 6000 různých lokalitách.

Podle výzkumu publikovaného v časopise Nature se v oblastech s intenzivním zemědělstvím a výrazným oteplováním snížil celkový počet hmyzu o 49 procent. Množství různých druhů se v těchto lokalitách zmenšilo o 27 procent ve srovnání s relativně nedotčenými místy, kterým se zatím nejzávažnější dopady klimatické změny vyhnuly.

Podle vědců je možné úbytku předcházet, například vyčleněním přírodních ploch sloužících jako útočiště pro hmyz, který potřebuje stín, aby přežil v horkém počasí.

"Pečlivé hospodaření v zemědělských oblastech, například zachování přírodních stanovišť v blízkosti zemědělské půdy, může pomoci zajistit, aby se životně důležitému hmyzu stále dařilo," řekl vědec Tim Newbold.

"Musíme si uvědomit, jak důležitý je hmyz pro životní prostředí jako celek a pro lidské zdraví a pohodu, abychom se vypořádali s hrozbami, které pro něj představujeme, dříve než mnoho druhů navždy zanikne," dodal výzkumník Peter McCann.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

21.4.2022 15:09
A co takhle ty propagované " moderní zahrady, s anglickým trávníkem, vlastně nucených do lidí reklamou výrobců sekaček/vysavačů - sekáno každý týden !

Kam se na to " hrabe " intenzivní zemědělství a klimatická změna.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

22.4.2022 07:33 Reaguje na smějící se bestie
Takže za úbytek hmyzu může způsob hospodaření na 3% celkové plochy ČR? Jistě to hmyzu nepomáhá, ale na jeho úbytku to má vliv srovnatelný s výměrou
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist