https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/klimaticke-konferenci-cop28-bude-predsedat-sef-ropne-spolecnosti-adnoc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Klimatické konferenci COP28 bude předsedat šéf ropné společnosti ADNOC

13.1.2023 01:04 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Letošnímu zasedání klimatické konference COP28, které se uskuteční ve Spojených arabských emirátech, bude předsedat tamní ministr průmyslu a zároveň šéf státní ropné společnosti ADNOC Sultán Džábir. Informovala o tom tisková agentura WAM. Zástupci organizací na ochranu životního prostředí a klimatičtí aktivisté jeho jmenování odsoudili, podle nich jde o obří střet zájmů.
 

"Bude to v kritickém století rozhodující rok pro boj za klima," řekl Džábir, který slíbil zaměřit se na pragmatická a realistická řešení. Novému šéfovi konference OSN gratuloval mimo jiné egyptský ministr zahraničí Samí Šukrí. Ten předsedal loňské klimatické konferenci COP27 v Egyptě.

"Znečišťovatelé by se klimatické konference účastnit neměli, zejména ne v roli předsedy," komentoval volbu Harjeet Singh z ekologické organizace Climate Action Network International. Ještě přímočařeji reagovala Alice Harrisonová z organizace Global Witness, upozornila agentura AP. "Obchodníky se zbraněmi přece nepozvete na mírovou konferenci. Tak proč by měli šéfové ropného průmyslu vést debatu o klimatu?" řekla.

Podle Greenpeace výběrem předsedy COP28 Spojené arabské emiráty riskují svou důvěryhodnost. Teresa Andersonová z organizace ActionAid upozornila, že hostitelská země se rozhodla udělat "kozla zahradníkem".

Klimatická konference se uskuteční v Dubaji na přelomu listopadu a prosince. Loňská konference v egyptském Šarm aš-Šajchu skončila po přijetí ostře diskutovaného textu o pomoci chudým zemím postiženým změnou klimatu, ale bez nových závazků zaměřených na snížení emisí skleníkových plynů. Odborníci přitom jednoznačně varují, že pokud se výrazným snížením emisí nepodaří dodržet závazek z pařížské konference v roce 2015 udržet zvyšování teploty pod dvěma stupni Celsia v porovnání s předindustriální érou, čekají planetu nedozírné následky v podobě devastace ekosystémů, zvyšování hladin oceánů a přírodních katastrof.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

13.1.2023 06:22
Tak si vezmětě, milí aktivisté, že ten pán má moc nad světem. Může nařídit snížit produkci ropy, tím zvýšit její ceny a donutit zbytek světa hledat jiná řešení, než je ropa.
Já bych to nezatracovala. Třeba je ten pán osvícený. Insallah.
Odpovědět
ma

maras

13.1.2023 06:39
bohuzel je to trochu jinak. ti to lide umele vymysleli stasaka co2 a z dalky tahaji za provazky. vydelavaji na hysterceni kolem sodovkace neskutecne penize, to asi nemusim zduraznovat!
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist