https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/klimaticti-aktiviste-se-po-ropnych-firmach-zameri-na-banky-a-vedeni-firem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Klimatičtí aktivisté se po ropných firmách zaměří na banky a vedení firem

13.11.2021 01:04 | GLASGOW (ČTK)
"Ukázali jsme, že se dá soudit i s korporacemi z odvětví fosilních paliv a já si myslím, že dalším krokem je začít se soudit s finančními společnostmi, které ty emise a projekty v odvětví fosilních paliv umožnily," řekl právník Roger Cox z organizace Milieudefensie.
"Ukázali jsme, že se dá soudit i s korporacemi z odvětví fosilních paliv a já si myslím, že dalším krokem je začít se soudit s finančními společnostmi, které ty emise a projekty v odvětví fosilních paliv umožnily," řekl právník Roger Cox z organizace Milieudefensie.
Zdroj | Piqsels
Finanční instituce a členové správních rad jednotlivých firem se zřejmě stanou cílem v další vlně žalob, které kvůli znečišťování ovzduší chystají klimatičtí aktivisté. V Glasgow, kde právě končí konference OSN o změnách klimatu COP26, to řekl jejich zástupce, právník Roger Cox z organizace Milieudefensie. Aktivisté už letos na jaře u soudu v ostře sledovaném sporu uspěli s žalobou na britsko-nizozemský ropný kolos Royal Dutch Shell.
 

Plány aktivistů přicházejí v době, kdy zástupci mnoha zemí na konferenci v Glasgow hledali shodu na tom, jak v ochraně klimatu dál společně postupovat. Vyjednavači ze 197 zemí se zúčastnili diskusí, jejichž cílem bylo podpořit klíčový návrh, který počítá s udržením růstu teploty na planetě do 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předindustriálním obdobím.

"Už jsme se soudili se státy a byli jsme úspěšní," řekl tento týden Cox. Organizace Milieudefensie, kterou zastupuje, bojuje za ochranu životního prostředí a je nizozemskou součástí mezinárodní sítě ekologických organizací nazvané Přátelé země. "Ukázali jsme, že se dá soudit i s korporacemi z odvětví fosilních paliv a já si myslím, že dalším krokem je začít se soudit s finančními společnostmi, které ty emise a projekty v odvětví fosilních paliv umožnily," řekl.

"Já si dokonce myslím, že ... členové správních rad těchto velkých soukromých institucí, kteří nadále vědomě maří závazky pařížské smlouvy, by se v dalších letech mohli stát zodpovědnými podle zákonů o přímé odpovědnosti," nastínil Cox, kterého citoval server finanční televize CNBC.

Soud v Haagu letos 26. května ropnému kolosu Shell nařídil, aby své globální emise uhlíku do konce roku 2030 snížil o 45 procent ve srovnání s rokem 2019. Uvedl také, že je Shell zodpovědný jak za své uhlíkové emise, tak za emise svých dodavatelů. Verdikt soudu je považován v tomto ohledu za průlomový.

Květnové rozhodnutí haagského soudu je první, kdy nějaký podnik dostal soudně uloženo, aby své aktivity uvedl do souladu s pařížskou smlouvou o ochraně klimatu z roku 2015. Ukázal také, jak zásadně se posunul boj o ochranu klimatu. Společnost Shell tehdy uvedla, že rozhodnutí je pro ni zklamáním. Později ale začala pracovat na odvolání.

"Já si myslím, že z právního pohledu se dá při změnách klimatu a energetické transformaci vygenerovat hodně silný tlak proti velkým systémovým hráčům ve veřejném i soukromém sektoru," poznamenal Cox.

Obhájce aktivistů přitom poukázal na mladé lidi, kteří se kvůli ochraně klimatu shromažďují v ulicích, dále na takzvané aktivistické akcionáře, kteří se snaží vyvíjet tlak na managementy firem kvůli snižování škodlivých emisí, anebo na jarní zprávu Mezinárodní agentury pro energii (IEA), která způsobila poprask. Uvádí se v ní totiž, že investice do nových projektů v odvětví fosilních paliv už nejsou nutné, pokud mají být splněny cíle pařížské smlouvy o ochraně klimatu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

13.11.2021 06:42
Kdy se konečně zaměří na sebe ? !
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

13.11.2021 07:17
Tyhle aktivisty je třeba zobrazit v pravém světle. Mně by se líbilo oznámení z dob Divokého západu :
" Hledá se

živý nebo mrtvý

10 000 $

zelený aktivista "

Odpovědět
RP

Radim Polášek

13.11.2021 12:05
Zelení kazisvěti a sabotéři lidské společnosti pokračují v útocích.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

13.11.2021 15:35
Ti mladí jsou jenom bez zkušeností a skočí snadno na špek. Horší jsou ti, co je pasou a udělali si z toho živnost.
Odpovědět
ms

14.11.2021 14:33
Tohle uý nabývá rysy zeleného teroru. Kdy dojde na fyzické násilí? Kdy postaví zelení progresivisté jednotky po vzoru nacistické SA nebo komunistické NKVD? A kdy se naopak žalobami za energetickou devastaci ekonomiky a společnosti po vzoru Rudých (Zelených) Khmerů začne bránit demiokracie?
Odpovědět
JH

Jan Hladil

14.11.2021 17:39
Zelení by měly být vyloučeni ze společnosti stejně jako antivaxeři, jen s nálepkou antimozci.
Odpovědět
JM

Josef Markvart

14.11.2021 20:18
Na to, že jde o Ekolist docela jednostranná diskuze. V této souvislosti jsem někde četl, že např. koncern Shell si již před desetiletími nechal udělat expertízy kam povede spalování jeho produktů, a tedy již tehdy věděli o současných dopadech, oteplení, ... Zisky za cenu ničení planety? Když jsou trestné daňové úniky, tak proč ne toto ?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist