https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/klimaticti-aktiviste-zablokovali-dopravu-v-berline-a-mnichove
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Klimatičtí aktivisté zablokovali dopravu v Berlíně a Mnichově

5.12.2022 12:21 | BERLÍN (ČTK)
Klimatičtí aktivisté z iniciativy Letzte Generation (Poslední generace) dnes v Německu po týdenní přestávce obnovili protestní akce a ráno zablokovali několik vytížených dopravních tahů v Berlíně a také v Mnichově. Demonstraci proti neplnění klimatických cílů OSN dnes před berlínským sídlem spolkového ministerstva životního prostředí uspořádalo i hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí).
 

V Berlíně se ráno k silnicím přilepilo asi dvacet demonstrantů z Letzte Generation, k protestům si vybrali ulici Invalidenstrasse u hlavního železničního nádraží nedaleko vjezdu do dopravně důležitého tunelu pod parkem Tiergarten. Zablokovali také křižovatku ulic Wilhelmstrasse a Hallesches Ufer, přes kterou řidiči jezdí ke zmíněnému tunelu a také k městské dálnici A100. Další aktivisté se přilepili také na ulici Potsdamer Strasse, která je rovněž jednou z dopravních tepen metropole.

V Mnichově se demonstranti přilepili k vozovce na náměstí Karlsplatz známém jako Stachus, které je vytíženou dopravní křižovatkou. Policie na twitteru uvedla, že doprava na místě je výrazně omezena. Aktivisté také zablokovali dopravu na dálnicích A9 a A99 u Mnichova.

Iniciativa Letzte Generation upozorňuje na klimatické problémy nejen blokováním silnic a dálnic, ale její členové se rovněž lepí v evropských galeriích ke zdem u slavných obrazů. Skupina, na kterou se snesla mohutná kritika zejména po blokování provozu berlínského letiště, oznámila 25. listopadu dočasné přerušení akcí. Nyní ale oznámila, že protesty obnovuje a že v nich chce pokračovat ještě s větší intenzitou. Německá média poznamenávají, že skupina změnila taktiku, protože své akce předem oznamuje. Dosud tak nečinila.

V Berlíně dnes demonstrovalo také hnutí Extinction Rebellion. Před sídlem ministerstva životního prostředí se sešla zhruba desítka aktivistů, která chtěla upozornit na to, že Německo podle nich neplní klimatické cíle OSN. "Odpovědnost padá na ministryni životního prostředí Steffi Lemkeovou," prohlásili demonstranti. Jako upomínka na biodiverzitu světa stála před budovou dívka oděná v šatech z kůry, kapradí a břečťanu. Protest se obešel bez komplikací, jediným sporem bylo místo protestu. Ostraha se ohradila proti tomu, aby aktivisté transparentem blokovali vstup do budovy.


reklama

 
Aleš Zápotocký
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Viktor Šedivý

5.12.2022 14:55
Chyba nastala v začátku, když se objevili první podobní vyděrači.
Lidé zapomněli na to, že se zločinnými vyděrači se nevyjednává a na zablokované silnici (n. železniční trati) zastavili provoz.

Kdyby toho nebylo, máme problémů podstatně méně.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

5.12.2022 19:34 Reaguje na Viktor Šedivý
Tak jest.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

5.12.2022 22:37 Reaguje na Viktor Šedivý
To by se mohl upgradovat jeden obstarožní vtip:
Jaký je rozdíl mezi tím, když je na silnici pes a nebo přilepený aktivista?
No přece před tím aktivistou není vidět brzdná dráha.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

6.12.2022 12:43 Reaguje na Viktor Šedivý
Pravda je, že zde dochází k tradičnímu paradoxu, kdy ti, co sami právo porušují spoléhají na to, že ti ostatní jej budou striktně dodržovat.

Mělo by být jasně dáno, že na podobné projevy občanské neposlušnosti nesmí státní moc reagovat silou, rozhodně ne nepřiměřeně a i to jen v případě krajní nouze.

Ale ostatní občané mohou reagovat obdobně jako aktivisté, tedy zcela jak uznají za vhodné a bez ohledu na platnou legislativu:-))).

To by byl fičák.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist