https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/klimaticti-aktiviste-zablokovali-hlavni-silnici-do-haagu-zadrzeny-desitky-lidi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Klimatičtí aktivisté zablokovali hlavní silnici do Haagu, zadrženy desítky lidí

29.1.2023 01:11 | HAAG (ČTK)
Stovky klimatických aktivistů včera zablokovaly jednu z hlavních silnic směřujících do nizozemského hlavního města Haagu. Policisté podle agentury DPA zadrželi desítky demonstrantů. Aktivisté přitom odmítají pokusy úřadů protestům bránit a obávají se omezování práva na protest.
 
Mnozí protestující mávali barevnými vlajkami se symbolem skupiny Extinction Rebellion a jeden z nich držel v rukou nápis "Toto je slepá silnice". Podle AP obsadili silnici A12 poblíž dočasného sídla nizozemského parlamentu. Dění přihlížela policie a stovky další demonstranti.

Zhruba hodinu po začátku blokády začali policisté zatýkat demonstranty, kteří odmítali silnici opustit. Podle DPA stovky demonstrantů zablokovaly přivaděč dálnice A12 v blízkosti vládních budov a více než stovku jich musela policie ze silnice odvléci. Někteří z protestujících se přitom navzájem připoutali nebo přilepili k silnici. Policie je předtím varovala, že blokáda rychlostní silnice je zakázaná. Podle organizátorů akce se do Haagu sjelo několik tisícovek demonstrantů, policie trvá na stovkách.

Před několika dny úřady zadržely šest aktivistů Extinction Rebellion kvůli podezření na pobuřování v souvislosti s výzvami k zapojení do protestu. Včera soud dalšímu aktivistovi na 90 dní zakázal vstup do příslušné oblasti.

Zatýkání a další opatření vyvolaly mezi aktivisty projevy nespokojenosti, neboť podle nich zasahují do jejich práva uspořádat pokojný protest. Mluvčí Extinction Rebellion Anne Kerversová řekla, že velký počet účastníků protestu "ukazuje, co si společnost myslí o dotacích na fosilní paliva a o zastrašování a kriminalizaci nenásilného klimatického aktivismu".

Prokuratura opatření hájí tím, že podezřelí svolávali stoupence k účasti na "nebezpečné a narušující" blokádě silnice. Vyzývání k trestnému činu, jako je blokování veřejné silnice, je podle ní v podstatě pobuřování. Blokáda přitom údajně ohrožuje motoristy i protestující.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

30.1.2023 17:54
Banda vypatlanců, kteří v boji proti znečišťování životního prostředí způsobí svou protestní akcí ještě větší znečištění životního prostředí.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist