https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kocky-budou-v-novozelandske-metropoli-povinne-nosit-cip
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kočky budou v novozélandské metropoli povinně nosit čip

5.8.2016 07:03 | WELLINGTON (ČTK)
Někteří vědci ale s odpůrci chovu koček na Novém Zélandu nesouhlasí. Upozorňují, že domácí šelmy možná spíš domorodým ptákům pomáhají, když snižují populaci hlodavců, kteří se někdy živí ptačími vejci
Někteří vědci ale s odpůrci chovu koček na Novém Zélandu nesouhlasí. Upozorňují, že domácí šelmy možná spíš domorodým ptákům pomáhají, když snižují populaci hlodavců, kteří se někdy živí ptačími vejci
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Kočky žijící v novozélandské metropoli Wellingtonu budou muset jejich majitelé brzy opatřit čipem. O rozhodnutí radnice hlavního města, které má pomoci především při ochraně vzácných druhů ptáků, informovala místní média. V minulosti se objevily i návrhy kočky na Novém Zélandu zcela zakázat.
 

Čip o velikosti zrnka rýže budou muset všechny wellingtonské kočky nosit pod kůží nejpozději za rok a půl. Lepší registrace podle radnice hlavního města přinese i zlepšení ochrany vzácných druhů místních ptáků, kteří se často stávají obětí domácích šelem.

Protesty některých spolků milovníků koček wellingtonská starostka Celia Wadeová-Brownová odmítla s tím, že podle průzkumu s čipováním svých mazlíčků souhlasí 83 procent chovatelů.

Ochránci novozélandské divoké přírody v minulosti navrhovali například i zavedení zákazu vycházení koček, kterých v metropoli žije podle odhadů 20 000 až 30 000. Ekologický aktivista Gareth Morgan před třemi lety spustil dokonce kampaň, jejímž cílem bylo zbavit Nový Zéland koček zcela. Docílit toho chtěl například jejich povinnou kastrací.

Novozélandští domorodí ptáci neměli po tisíce let přirozeného nepřítele v podobě dravců. Některé druhy, kupříkladu kiwi, se staly nelétavými. Příchod lidí a koček, psů či hlodavců, která s sebou člověk na ostrov přivezl, měl za důsledek úplné vyhynutí jistých ptačích druhů, další pak ohrozil.

Někteří vědci ale s odpůrci chovu koček na Novém Zélandu nesouhlasí. Upozorňují, že domácí šelmy možná spíš domorodým ptákům pomáhají, když snižují populaci hlodavců, kteří se někdy živí ptačími vejci.

Podle průzkumu veřejného mínění z roku 2011 vlastnilo 48 procent novozélandských domácností nejméně jednu kočku, což je podstatně vyšší procento než v dalších vyspělých zemích. Celkový počet koček na Novém Zélandu dosahuje 1,4 milionu, uvádí se v průzkumu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist