https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kofein-muze-cmelakum-pomahat-pri-ucinnejsim-opylovani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kofein může čmelákům pomáhat při účinnějším opylování

3.8.2021 02:30 | LONDÝN (ČTK)
Foto | Mandy Henry / Unsplash
Kofein v ranní kávě, který mnoha lidem pomáhá nastartovat se do nového dne, zřejmě může sloužit ke stejnému účelu i čmelákům. Po kapce nektaru říznutého kofeinem jsou totiž schopni opylovat rostliny mnohem efektivněji, zjistila nová vědecká studie, o které informoval zpravodajský server The Guardian.
 

Dopady klimatické krize, zmenšujícího se přírodního prostředí a používání pesticidů, klesající počet populací přirozených opylovačů v přírodě, jako jakou včely, můry, vosy, motýli, brouci a ptáci. V důsledku toho všeho se někteří pěstitelé ovoce musejí spoléhat na "řízené opylování", například v podobě komerčních kolonií čmeláků.

Ovšem tito pomocníci nejsou až tak efektivní, jak by se farmářům líbilo. Někteří nejsou ochotni opustit hnízdo, zatímco jiní se nechají snadno odlákat jinými rostlinami ve svém okolí, což znamená, že plodiny nejsou potřebně opylené.

Vědci se proto pokusili ve studii zjistit, jestli by se čmeláci dokázali naučit vyhledávat konkrétní vůně. Proto namíchali speciální směs kofeinu, cukru a dané "cílové květiny" - v pokusném případě kvetoucího jahodníku - o jejichž opylení usilovali, a vstříkli ji do hnízda.

Čmeláci byli poté vypuštěni do laboratoře, kde vědci poprášili robotické květiny buď cílovou vůní jahodníku, anebo citrusovou vůní linaloolu, který se v květech jahodníku nevyskytuje.

"Zajímalo nás, jestli se čmeláci rozletí na všechny květiny rovnoměrně, protože dostali všichni stejnou odměnu, anebo jestli se zaměří na květiny, na jejichž vůni byli vycvičeni v hnízdě," řekla autorka studie, doktorka Sarah Arnoldová z ústavu přírodních zdrojů Greenwichské univerzity.

Experiment zjistil, že čmeláci cvičení kofeinovou směsí měli mnohem větší zájem o cílové květiny s vůní jahodníku, než o ostatní, rozptylující květy. Podle autorů studie se nezdá, že by experiment byl pro čmeláky toxický, protože neměl žádný dopad na délku jejich života.

Předchozí výzkum usilující o změnu chování čmeláků zahrnoval umístění kofeinu přímo na květy, aby je přilákaly, což je ovšem ve větším měřítku nepraktické. Tento experiment by nicméně mohl být dobrým začátkem, jak farmářům usnadnit opylení jejich plodin, uvedla Arnoldová.

"V terénu se budou muset čmeláci vypořádat s různým počasím, budou muset létat na delší vzdálenost a čekají je i další náročné úkoly," dodala. Nejprve podle ní bude potřeba provést úspěšný pokus v terénu, než bude možné tuto metodu začít případně používat v reálném světě.

Pokud se ale výsledky laboratorního experimentu podaří zopakovat v přírodě, pak to bude přínosné pro všechny. "Pěstitelé získají větší efektivitu za peníze vynaložené na komerční čmeláky, volně žijící opylovači budou mít menší konkurenci u přírodních zdrojů potravy a spotřebitelé, jak doufáme, získají více ovoce," dodala Arnoldová.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

3.8.2021 06:43
Mám tomu rozumět tak, že zemědělci budou vařit kafe, aby je pak Čmelák (rozprašovací letadlo) mohl rozprášit nad kvetoucími plodinami pro čmeláky (hmyz) a tito pak budou ochotněji opylovat květy?
Odpovědět
JO

Jarka O.

3.8.2021 09:00 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Muzou zkusit varit levnou meltu, hlavne s cukrem. A chce to vychovat zviratka, treba capy, protoze maji dlouhe zobaky a neji jahody, na sber jahod. Sedlak je bude monitorovat a pit kafe.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

3.8.2021 09:25 Reaguje na Jarka O.
A obsahuje melta kofein? Pokud ne, tak by se celá akce minula účinkem. A cukr nebrat. Zalepil by pestíky květů a bránil by opylení.
Odpovědět
JO

Jarka O.

3.8.2021 12:38 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
No, neobsahuje. Tak zkusit Earl Grey, ten ho obsahuje dost a voni, a nemusi se pouzivat cukr. Snad to bude komercnimu cmelakovi v narocnem terenu pole vyhovovat. Dalo by se jim jeste poustet Strawberry fields od Beatles (taky brouci).
Odpovědět

Jirka Černý

3.8.2021 12:08
Nic nového, po kofeinu také funguju podstatně efektivněji. Doufám že to budou postřikovat ráno až pojedu do práce, cukr se vezmu z domova.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist