https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kofola-kupuje-jablecne-sady-na-sumpersku-a-kavove-plantaze-v-kolumbii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Firma Kofola kupuje jablečné sady na Šumpersku a kávové plantáže v Kolumbii

22.10.2023 00:03 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Nápojářská společnost Kofola se stane majitelem jablečných sadů na Šumpersku a spolumajitelem kávových plantáží v Kolumbii. Zaplatí za to řádově desítky milionů korun. Dokončení obou akvizic očekává firma nejpozději v lednu 2024.
 

"Z pohledu kvality nápojů jsou vždy klíčové vstupní suroviny. Dlouhodobě se proto zaměřujeme nejen na ochranu vodních zdrojů, ale i na kvalitu dalších surovin. Zajímá nás nejen původ, ale i příběh od semínka po produkt," uvedl jeden ze zakladatelů a generální ředitel skupiny Kofola Jannis Samaras.

Kofola už před lety koupila tradičního výrobce bylinných směsí a čajů Leros a intenzivně se věnovala pěstování a zpracování bylin. "Abychom mohli ale naplnit naši dlouhodobou vizi, musíme porozumět i dalším zemědělským oblastem. Rozhodli jsme se proto uzavřít dvě strategická partnerství," uvedl Samaras.

Kofola bude u Úsova obhospodařovat jablečný sad s cílem vypěstovat speciální odrůdu jablek potřebnou pro výrobu ciderů. Představitelé Kofoly podepsali se zástupci společnosti Úsovsko smlouvu o smlouvě budoucí, na jejímž základě se Kofola ČeskoSlovensko stane nejpozději zkraje roku 2024 majitelem 57 hektarů půdy na konci Hané na úpatí Nízkého Jeseníku.

"Kromě ní získá firma vedená rodinou Samarasů desítku zaměstnanců a potenciál pro další desítky sezonních brigádníků. Tzv. Pragerovy sady Libina bude Kofola rozvíjet zhruba 40 kilometrů od výrobního závodu Ondrášovka, který také spadá do skupiny Kofola," uvedla společnost.

Roční výnos sadů se blíží k 1000 tun jablek. "Zčásti tato jablka už nyní využíváme pro výrobu čerstvých šťáv UGO. Naším cílem je rozšířit produkci sadů o speciální hořko-sladké a hořko-kyselé odrůdy, jejichž šťáva je klíčová pro výrobu poctivých F. H. Prager ciderů. Tu nyní dovážíme z Anglie, případně z Francie," uvedl další ze zakladatelů Kofoly Tomáš Jendřejek, který bude mít její zemědělskou divizi na starosti.

V Kolumbii chce Kofola získat pětadvacetiprocentní podíl ve společnosti, která na 230 hektarech plantáží pěstuje kávu a prodává ji na místním i mezinárodním trhu. "Naším strategickým partnerem v Kolumbii je rodina Londoňo, která podniká v oboru kávy již více než 100 let a je pro nás velkým zdrojem inspirace a zkušeností. Jsem rád, že právě s nimi můžeme smysluplně posunout podnikání v oblasti kávy," uvedl finanční ředitel skupiny Kofola Martin Pisklák.

Jde o první investici Kofoly mimo Evropu. "Finančním rozsahem to zdaleka nejsou tak velké akvizice jako ty, které jsme dělali v minulosti. Integrace zemědělství do našeho byznysu je ale klíčová proto, abychom spolu s pěstiteli mohli hledat udržitelný model podnikání a přidanou hodnotu v jejich kvalitní surovině pro koncového spotřebitele," uvedl Samaras.

Kofola je jedním z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů ve střední Evropě, má 11 výrobních závodů na pěti evropských trzích. K výrobkům firmy vedle stejnojmenného nápoje patří nápoje značek Rajec, Korunní, Ondrášovka, Kláštorná Kalcia, Jupí, Vinea nebo Semtex. Do skupiny patří síť UGO, český výrobce směsí z léčivých rostlin Leros, slovinská společnost Radenska a chorvatský výrobce minerálních vod Studenac. Kofola má více než 2000 zaměstnanců.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

22.10.2023 06:49
To je na potlesk vestoje !
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist