https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kolik-vody-potrebujete-na-jeden-salek-kavy-140-litru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kolik vody potřebujete na jeden šálek kávy? 140 litrů

21.2.2013 02:00 | PRAHA (Ecomonitor)
Aby se dal uvařit jeden šálek kávy, je zapotřebí mnohem více vody, než kolik se vejde do hrníčku.
Aby se dal uvařit jeden šálek kávy, je zapotřebí mnohem více vody, než kolik se vejde do hrníčku.
Foto | Julie70 / Flickr
K tomu, abyste si mohli každé ráno vychutnat šálek kávy, je zapotřebí v průměru 140 litrů vody. Nejde samozřejmě jen o vodu, kterou si kávu přímo zalijete z konvice, ale o vodu, která je nutná pro vypěstování plodů kávovníku. Jde o tzv. virtuální vodu.
 

Virtuální vodou označují experti veškerou vodu, která je spotřebována během procesu produkce výrobku nebo potravin a spotřebitelé se s ní přímo nesetkají. Ve zmíněných 140 litrech na šálek kávy není zahrnuta pouze voda spotřebovaná na zalití kávy či umytí šálku. Spotřeba vody začíná již při pěstování kávovníku.

"Tento model má spotřebiteli ukázat, kolik vody je doopravdy použito na výrobu či zajištění produktu před tím, než se dostane až k němu domů", říká Markus Weiler z Institutu hydrologie Univerzity ve Freiburgu. S celosvětovým průměrem 18 925 litrů vody na kilogram kávy to tedy dělá 140 l na jeden šálek kávy. "Tato čísla mají lidem pomoci lidem ohodnotit jednotlivé produkty a správně posoudit, s jakými možná i zbytečnými náklady je spojena jejich výroba," uvedl Weiler.

Spotřeba vody při výrobě zboží za sebou zanechává stopy v přírodním koloběhu. Tuto vodní stopu dosud výrobci nemusí na svých výrobcích udávat. Obecně platí, že čím vyšší je spotřeba virtuální vody na výrobu šatů, vypěstování salátu nebo třeba zajištění kilogramu masa, tím problematičtější a ekologicky spornější produkt je.

Líbí se Vám Ekolist? Nebo jen chcete udržet možnost si na něm diskutovat?

Je jednoduché mu přispět.

Je však potřeba se na problematiku podívat trochu blíže a odlišovat ještě zelenou a šedou virtuální vodu. Například kakao spotřebuje obrovské množství virtuální vody, a to 19 928 litrů na kilogram. Avšak vzhledem k tomu, že kakaovník roste v tropickém klimatu s velkým množstvím srážek, není nutné ho při pěstování uměle zavlažovat. Jeho vodní stopa je tak téměř ze 100 procent zelená.

Káva se také pěstuje v tropických oblastech, ale především v nížinách, v oblastech se suchými lesy a savanami, kde farmáři musí zavlažovat uměle. Kdo by si chtěl koupit kávu s menším podílem šedé virtuální vody, měl by upřednostnit při výběru raději produkt pocházející z horských oblastí s ekologickým označením na obalu.

Průměrná spotřeba vody v Německu v roce 2012 činila 121 litrů na osobu na den. Ale co se týče spotřeby virtuální vody, té mají podle neziskové organizace Water Footprint Network na svědomí více než 5300 litrů na osobu na den.


reklama

 
Další informace |
Podle článku 140 Liter Wasser für eine Tasse Kaffee vydaného na serveru Badische Zeitung 28. ledna 2013.
Aneta Ritz-Radlinská

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist