Kolik vody potřebujete na jeden šálek kávy? 140 litrů
Virtuální vodou označují experti veškerou vodu, která je spotřebována během procesu produkce výrobku nebo potravin a spotřebitelé se s ní přímo nesetkají. Ve zmíněných 140 litrech na šálek kávy není zahrnuta pouze voda spotřebovaná na zalití kávy či umytí šálku. Spotřeba vody začíná již při pěstování kávovníku.
"Tento model má spotřebiteli ukázat, kolik vody je doopravdy použito na výrobu či zajištění produktu před tím, než se dostane až k němu domů", říká Markus Weiler z Institutu hydrologie Univerzity ve Freiburgu. S celosvětovým průměrem 18 925 litrů vody na kilogram kávy to tedy dělá 140 l na jeden šálek kávy. "Tato čísla mají lidem pomoci lidem ohodnotit jednotlivé produkty a správně posoudit, s jakými možná i zbytečnými náklady je spojena jejich výroba," uvedl Weiler.
Spotřeba vody při výrobě zboží za sebou zanechává stopy v přírodním koloběhu. Tuto vodní stopu dosud výrobci nemusí na svých výrobcích udávat. Obecně platí, že čím vyšší je spotřeba virtuální vody na výrobu šatů, vypěstování salátu nebo třeba zajištění kilogramu masa, tím problematičtější a ekologicky spornější produkt je.
Líbí se Vám Ekolist? Nebo jen chcete udržet možnost si na něm diskutovat?
Je však potřeba se na problematiku podívat trochu blíže a odlišovat ještě zelenou a šedou virtuální vodu. Například kakao spotřebuje obrovské množství virtuální vody, a to 19 928 litrů na kilogram. Avšak vzhledem k tomu, že kakaovník roste v tropickém klimatu s velkým množstvím srážek, není nutné ho při pěstování uměle zavlažovat. Jeho vodní stopa je tak téměř ze 100 procent zelená.
Káva se také pěstuje v tropických oblastech, ale především v nížinách, v oblastech se suchými lesy a savanami, kde farmáři musí zavlažovat uměle. Kdo by si chtěl koupit kávu s menším podílem šedé virtuální vody, měl by upřednostnit při výběru raději produkt pocházející z horských oblastí s ekologickým označením na obalu.
Průměrná spotřeba vody v Německu v roce 2012 činila 121 litrů na osobu na den. Ale co se týče spotřeby virtuální vody, té mají podle neziskové organizace Water Footprint Network na svědomí více než 5300 litrů na osobu na den.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
jižní Morava - 23. 2. 2013 - ;БетельгейзеNechápu proč si stěžujete, rybníků vzniklo za posledních 20 let strašně moc a nic proti tomu nemám. Ono ale záleží co je to za rybník a jak velký, jak je postaven aj. I na jižní Moravě v posledních letech vznikají nové rybníky, např u obcí Velké Pavlovice, Bořetice, Horní Bojanovice aj. Ono ale ne všude je vhodné místo pro stavbu rybníku, to si uvědomte, do rybníku musíte tahy sehnat vodu aj., která v suché pahorkatině není!Na jižní Moravě byla dřív nejméně 3 přirozená jezera, které v 19. století schválně zničili, z ekonomických důvodů. Bohužel tenkrát nebyl nikdo, kdo by se proti tomu postavil, dnes by k jejich zničení nedošlo. Tak si mohou jihomoravané ta jezera obnovit, to bych byl hrozně rád, Bohužel pochybuji, že to je dnes reálné, tak nezbývá než k podobným jezerům jezdit do Rakouska a Maďarska. |