Kolik vody potřebujete na jeden šálek kávy? 140 litrů
Virtuální vodou označují experti veškerou vodu, která je spotřebována během procesu produkce výrobku nebo potravin a spotřebitelé se s ní přímo nesetkají. Ve zmíněných 140 litrech na šálek kávy není zahrnuta pouze voda spotřebovaná na zalití kávy či umytí šálku. Spotřeba vody začíná již při pěstování kávovníku.
"Tento model má spotřebiteli ukázat, kolik vody je doopravdy použito na výrobu či zajištění produktu před tím, než se dostane až k němu domů", říká Markus Weiler z Institutu hydrologie Univerzity ve Freiburgu. S celosvětovým průměrem 18 925 litrů vody na kilogram kávy to tedy dělá 140 l na jeden šálek kávy. "Tato čísla mají lidem pomoci lidem ohodnotit jednotlivé produkty a správně posoudit, s jakými možná i zbytečnými náklady je spojena jejich výroba," uvedl Weiler.
Spotřeba vody při výrobě zboží za sebou zanechává stopy v přírodním koloběhu. Tuto vodní stopu dosud výrobci nemusí na svých výrobcích udávat. Obecně platí, že čím vyšší je spotřeba virtuální vody na výrobu šatů, vypěstování salátu nebo třeba zajištění kilogramu masa, tím problematičtější a ekologicky spornější produkt je.
Líbí se Vám Ekolist? Nebo jen chcete udržet možnost si na něm diskutovat?
Je však potřeba se na problematiku podívat trochu blíže a odlišovat ještě zelenou a šedou virtuální vodu. Například kakao spotřebuje obrovské množství virtuální vody, a to 19 928 litrů na kilogram. Avšak vzhledem k tomu, že kakaovník roste v tropickém klimatu s velkým množstvím srážek, není nutné ho při pěstování uměle zavlažovat. Jeho vodní stopa je tak téměř ze 100 procent zelená.
Káva se také pěstuje v tropických oblastech, ale především v nížinách, v oblastech se suchými lesy a savanami, kde farmáři musí zavlažovat uměle. Kdo by si chtěl koupit kávu s menším podílem šedé virtuální vody, měl by upřednostnit při výběru raději produkt pocházející z horských oblastí s ekologickým označením na obalu.
Průměrná spotřeba vody v Německu v roce 2012 činila 121 litrů na osobu na den. Ale co se týče spotřeby virtuální vody, té mají podle neziskové organizace Water Footprint Network na svědomí více než 5300 litrů na osobu na den.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
drazí Ekologové - 22. 2. 2013 - fafnirkarelmožná že to"proč to neuděláte vy" jste vzal osobně.Já to sice nepsal,ale otázku bych položil jinak.Proč nedonutíte zastupitelstvo,aby to udělala vaše obec.Znám příklady z Třebońska,kde obec ve svém katastru obnovila několik rybníků,přesto,že jich už v provozu několik měla.Pokud hovořím s místními tak rozhodně nejsou ve ztrátě,a dokonce jim to vytvořilo pracovní místa na správu a údržbu těch rybníků.Myslím,že pokud už se mají na něco používat dotace,tak taková údržba krajiny a zuadržení vody v krajině,je na rozdíl od spousty jiných projektů smysluplná a i ospravedlnitelná,stejně jako třeba čističky vod(tu má m.j.ta obec také,pěknou kořenovou na obecním pozemku za obcí). S tím ostatním bych s vámi souhlasil. Snad to vemete,i když to píše Pražan Fafnir. |