https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kolin-planuje-obnovu-tuni-ve-stitarskem-lese-u-zibohlav
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kolín plánuje obnovu tůní ve Štítarském lese u Zibohlav

7.8.2020 00:22 | KOLÍN (ČTK)
V rámci obnovy se odstraní černá skládka ze dna tůní, zároveň se tůně odbahní. Ilustrační obrázek
V rámci obnovy se odstraní černá skládka ze dna tůní, zároveň se tůně odbahní. Ilustrační obrázek
Foto | tdlucas5000 / Flickr.com
Kolín chce obnovit tůně a jejich okolí ve Štítarském lese u městské části Zibohlavy. Tůně se nacházejí i u Pekelského potoka, jsou ale zanesené blátem a odpadky z černé skládky. Náklady na obnovu se odhadují na 2,1 milionu korun, až 100 procent by mohla pokrýt dotace, o kterou město požádalo. Pokud půjde vše podle plánu, obnova by mohla začít i skončit příští rok, řekl starosta Michael Kašpar (Změna pro Kolín).
 

Tůně jsou podle starosty lokálním biokoridorem. Žádost o dotaci byla podána na konci července. Starosta věří, že mají šanci uspět, neboť předchozích letech nebyla alokace vyčerpána.

V rámci obnovy se odstraní černá skládka ze dna tůní, zároveň se tůně odbahní. Plánuje se také utěsnění dna a vybudování vtoku, tůně by se tak měly propojit s Pekelským potokem, který přes ně bude protékat. V okolí se také ošetří dřeviny a vysázejí další. Přes tůně by měla také vést lávka, která je propojí s okolím. V okolí mají být umístěné budky pro ptáky a netopýry.

"Bude z toho hezčí místo," řekl Kašpar. Rozhodnutí o případném získání dotace by mělo město dostat do konce roku, poté vypíše


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

7.8.2020 07:00
No hlavně, aby na tyto akce dohlížel hydrobiolog... i pod akci s takto šlechetným nadpisem se dá schovat ledacos a místu, ani vodě to nemusí zrovna pomáhat...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist