https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/komise-pro-sucho-by-podle-brabce-mohly-fungovat-od-cervence-2020
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Komise pro sucho by podle Brabce mohly fungovat od července 2020

26.7.2019 00:16 | PLZEŇ (ČTK)
Státní a krajské komise sucha by mohly začít fungovat od 1. července příštího roku, případně od ledna 2021. / Ilustrační foto
Státní a krajské komise sucha by mohly začít fungovat od 1. července příštího roku, případně od ledna 2021. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Multimediální knihovna Evropské komise / Multimediální knihovna Evropské komise
Státní a krajské komise sucha by mohly začít fungovat od 1. července příštího roku, případně od ledna 2021. Počítá s nimi návrh nového vodního zákona připravovaný ministerstvy životního prostředí (MŽP) a zemědělství, řekl včera na setkání se starosty Plzeňského kraje ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Sněmovna by podle něj měla předlohu začít projednávat letos v září. Komise by měly například zpracovávat výhledy sucha a usnadnit preventivní reakci.
 

V krajských komisích, které by fungovaly ve spolupráci s obcemi s rozšířenou působností, by zasedali zástupci státního podniku Povodí, hasičů, Českého hydrometeorologického úřadu (ČHMÚ), eventuálně Správy státních hmotných rezerv a dalších. "Povodňové komise nebo štáby se velmi osvědčily a spolupráce tam funguje skvěle a je to možné velmi dobře využít," uvedl ministr. Komise pro sucho budou podle něj napojené na předpovědi počasí a navíc od doby platnosti novely vodního zákona už budou mít vodoprávní úřady novou aplikaci HAMR, která se teď dokončuje a je podobná aplikaci Intersucho pro zemědělské sucho. "Bude umožňovat napojení na hydrometeorologickou předpověď, modelovat výhled sucha a podle stupňů sucha, které bude vyhlašovat ČHMÚ, začnou komise sucha zasedat. Ideální je preventivně reagovat na to, aby krizová situace nenastala, k tomu budou všichni směřovat," řekl ministr.

Díky komisím bude možné regulovat odběry vody, aby se omezily situace, kdy je nutné krizové zásobování obyvatel cisternami. Novela počítá také s většími kompetencemi vodoprávních úřadů.

"Revolučně je navrženo řešení sucha podobně jako u povodní. Jsou tam zřízeny takzvané komise sucha, které budou fungovat na úrovni státu a krajů, které si budou dopředu zpracovávat jakési plány sucha," uvedl ministr. Jeden pilotní už je připraven pro Královéhradecký kraj a bude sloužit pro ostatní kraje jako určitý mustr. Ministerstvo životního prostředí na tom bude ještě s kraji intenzivně pracovat, uvedl Brabec.

Podle něj se nestihne to, aby nový vodní zákon, který je nyní schválený vládou, platil od ledna 2020, protože ho nelze tak rychle projednat. "Nejdříve to bude od 1. července 2020, pokud to všechno dobře půjde a budou zrychlená kolečka, možná až od ledna 2021," dodal.

Sucho v Česku nezmírnily ani víkendové srážky a situace je tak zhruba stejná jako před rokem, projevuje se na vegetaci, průtocích řek i podzemní vodě. V roce 2018 byly přitom vinou letních měsíců nejnižší hladiny podzemních vod od 60. let 20. století, uvedl dnes Český hydrometeorologický ústav.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Václav Prokš
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

placid.simplicity

27.7.2019 11:24
Včera bylo pozdě ... ale jó, Brabec, času dost 🥴

"Komise by měly například zpracovávat výhledy sucha a usnadnit preventivní reakci." → to má být jako co? Nějaká věta z materiálů ÚV KSČ? Zpracovávat výhledy sucha.. mě porazí 😳
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist