https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/komora-oze-chce-urychlit-a-zjednodusit-stavbu-obnovitelnych-zdroju-energie
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Komora OZE chce urychlit a zjednodušit stavbu obnovitelných zdrojů energie

19.9.2022 01:15 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Komora obnovitelných zdrojů energie (Komora OZE) navrhuje novelu energetického a stavebního zákona. Hlavním cílem má být zrychlení a zjednodušení stavby obnovitelných zdrojů energie. Navrhovaná opatření předala Komora OZE ministerstvům průmyslu a obchodu, ministerstvu pro místní rozvoj a ministerstvu životního prostředí.
 

"Potřebujeme rychle instalovat a stavět. Potřebujeme nahradit v energetice i malospotřebiteli využívaný ruský plyn pomocí elektřiny, plynu a tepla z obnovitelných zdrojů. Tím snížíme náklady na energie domácností, firem, spolků i obcí a zároveň snížíme cenu energie na trhu. Regulovatelné obnovitelné zdroje jako je bioplyn, stejně jako sdílení energie a akumulace všech forem, pomůžou vyrovnávat soustavu," řekl předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa.

Návrhy Komory OZE korespondují podle jejích zástupců s plánem premiéra Petra Fialy (ODS) vyvázat se ze závislosti na ruském plynu nejpozději do pěti let. Korespondují i s principy plánu Evropské komise prezentované v rámci RePower EU ke zjednodušení a zrychlení rozvoje využívání obnovitelných zdrojů.

Komora OZE chce, aby se obnovitelné zdroje v zákonech ukotvily jako veřejný zájem. Podobně to platí pro velké zdroje energie. Mělo by to pomoci urychlit jejich výstavbu. Komora chce také vymezení právní formy a fungování takzvané komunitní energetiky, tedy energetických společenství a společenství pro obnovitelné zdroje energie. Mělo by to pomoci zákazníkům usnadnit sdílení vyrobené energie a zajistit cenově dostupnější energie.

Komora OZE chce také zvýšit hranice pro povinnost být držitelem licence na výrobu elektřiny a nutnost získat stavební povolení na 50 kW, chce také zjednodušené řízení pro obnovitelné zdroje do výkonu 100 kW a režim vyhrazených staveb pro obnovitelné zdroje od jedné megawatty.

Pro provoz fotovoltaiky s výkonem do deseti kW není vyžadována licence na výrobu elektřiny. Podmínkou je, že výroba z nově připojené výrobny bude sloužit primárně pro vlastní spotřebu. Výhodou provozování solární elektrárny bez licence je fakt, že se provozovatel nestává podnikatelem. Náměstek ministra průmyslu René Neděla již dřív uvedl, že MPO připravuje navýšení hranice, pro kterou nebude povolení potřeba.

"Malé vodní, větrné, biomasové či bioplynové nebo geotermální zdroje by měly mít stejný přístup na trh a měly by být stavěny rychleji v režimu takzvaného veřejného zájmu. U výroben biometanu bychom měli jít ještě dál a přípojky k distribučnímu potrubí zemního plynu řešit jako krizovou infrastrukturu," uvedl Chalupa.

Příspěvek podporovaným zdrojům energie (POZE) loni v Česku činil 43,2 miliardy korun, meziročně tak klesl o 2,1 miliardy korun. Vyplývá to z dat, které na webu zveřejnil Operátor trhu s elektřinou (OTE). Od roku 2006 bylo na podporu POZE v Česku vyplaceno přes 470 miliard korun. Stát loni na dotaci poskytl stejně jako v předchozích letech zhruba 27 miliard korun, zbytek zaplatili zákazníci ve fakturách za elektřinu. Na kolik peněz přesně budou mít tyto zdroje v daný rok nárok, není stanoveno dopředu, záleží vždy na objemu výroby.

V letošním roce výrazně vzrostl zájem o střešní fotovoltaické elektrárny. V prvním pololetí vzniklo 9354 solárních elektráren s celkovým výkonem 74,8 megawattu, uvedla Solární asociace. Za celý loňský rok vzniklo 9321 solárních elektráren.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ms

21.9.2022 18:14
Takže ve veřejném zájmu má být dle jednoho z hlavních lobbistů za další solární tunel Chalupy tok dotačních peněz ukradených z kapes daňových poplatníků, pohříchu hlavně těch chudých? V lednu 2022 se dodávky z FVE podílely na celkovém objemu potřebné elektřiny 1 (slovu jedním) procentem, v únoru dvěma a v březnu třemi. A to do jejich výrobní kapacity a provozu z kapes daňových poplatníků v letech 2010 až 2030 vložíme 800 miliard korun.
Paane Chalupo, ve veřejném zájmu je STABILNÍ česká energetika, tu může zajistit dlouhodobě a většinově jen jaderná energetika a do té doby uhlí. Ostatní je lež ve prospěch zelených oligarchů a za massivní podpory zelení ideologie ve vedení Evropské unie a s podvolením (vinou miliardových korupčních dotací) také národní politici čelnských zemí. Až energetická krize vyvolaná - ano - válkou, ale válkou zelených ideologů proti stabilním zdrojům energie - vyhřezne formou kolapsu průmyslu, ekonomiky a celé společnosti, občané by si měli dobře zapamatovat jména spoluviníků, jak je pan Chalupa a jemu podobní dotační šmejdi.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist