https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kongo-chce-od-francouzske-televize-opravu-informace-o-gorilach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kongo chce od francouzské televize opravu informace o gorilách

24.11.2020 11:35 | KINSHASA (ČTK)
"Nezapomínejte, že jsou gorily také v parku Virunga," dodalo středisko s odkazem na přírodní rezervaci v konžské provincii Severní Kivu, která hraničí právě s Rwandou a Ugandou.
"Nezapomínejte, že jsou gorily také v parku Virunga," dodalo středisko s odkazem na přírodní rezervaci v konžské provincii Severní Kivu, která hraničí právě s Rwandou a Ugandou.
Kongo se ohradilo proti nesprávnosti reportáže o gorilách, kterou odvysílal francouzský televizní kanál TF1. Tvrdil v ní, že na světě žije posledních asi 1000 horských goril a všechny ve Rwandě, kde byl dokument natočen. Konžský ústav ochrany přírody (ICCN) ale upozornil, že jedinci tohoto živočišného druhu jsou také v Ugandě a Kongu.
 

"Tento druh je ohrožený a vyskytuje se už jenom v srdci hustých rwandských lesů. Na planetě je jich už jen tisíc a nalézt je lze pouze zde," tvrdil moderátor Gilles Bouleau v pořadu natáčeném ve rwandském národním parku Volcanoes na hranici s Kongem.

"Nevědí v televizních novinách vysílaných 19.11.2020 ve 20:00 hodin ve Francii na kanálu TF1, že 800 horských goril se vyskytuje na území tří států: Ugandy, Rwandy a Konga?" stojí v prohlášení ICCN. "Nezapomínejte, že jsou gorily také v parku Virunga," dodalo středisko s odkazem na přírodní rezervaci v konžské provincii Severní Kivu, která hraničí právě s Rwandou a Ugandou.

Chyby v dokumentu si všimli i někteří diplomaté. Velvyslanec Evropské unie v Kongu Jean-Marc Châtaignier hovořil o "nepochopitelném omylu" a vyjádřil naději, že TF1 "rychle svou hloupost opraví". Americký velvyslanec v Kinshase Mike Hammer poněkud důrazněji požádal o okamžitou nápravu. "Sám jsem je viděl, jsou úžasné!" tweetoval ke gorilám.

Agentura AFP upozornila, že Rwanda velmi aktivně propaguje své turistické destinace a se sloganem Navštivte Rwandu sponzoruje prestižní fotbalové kluby Arsenal a Paris Saint-Germain. Víza k návštěvě se dají od roku 2018 získat na letišti v Kigali nebo na hranici. Navíc ve srovnání se špatnou bezpečnostní situací v přírodních parcích v Kongu jsou rwandské turistické destinace bezpečné.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist