https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kontroly-dovozu-dreva-se-zmeni-prezident-podepsal-zakon
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kontroly dovozu dřeva se změní, prezident podepsal zákon

12.8.2019 00:45 | PRAHA (ČTK)
Prezident Miloš Zeman dnes podepsal zákon, který vytváří a upravuje systém kontroly prodeje dřeva a dřevařských výrobků na český trh. / Ilustrační foto
Prezident Miloš Zeman dnes podepsal zákon, který vytváří a upravuje systém kontroly prodeje dřeva a dřevařských výrobků na český trh. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Prezident Miloš Zeman dnes podepsal zákon, který vytváří a upravuje systém kontroly prodeje dřeva a dřevařských výrobků na český trh. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dosavadní kontroly byly dosud upraveny dvěma různými zákony, a to zákonem o dřevě a zákonem o celní správě. Předloha vychází ze dvou evropských nařízení proti uvádění nelegálně vytěženého dřeva a dřevařských výrobků na unijní trh.
 

"Tato právní úprava chrání evropský trh před dřevem a dřevařskými výrobky z nelegálních zdrojů a má tedy pozitivní vliv na podnikatelské prostředí," řekl již dříve ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

Novela se vztahuje zejména na dovoz dřeva z rizikových oblastí, například tropických, s vysokým podílem nelegálních těžeb. V Česku jsou podle předlohy nejrizikovější skupinou v souvislosti s nezákonnou těžbou dřeva a s jeho prodejem vlastníci lesa s výměrou do deseti hektarů.

Předloha například stanoví, že v případech, kdy nejsou splněny podmínky pro dovoz dřevařských výrobků, rozhodne celní úřad o zničení zboží. Za přestupky budou moci krajské úřady uložit vedle pokut i trest zákazu činnosti do jednoho roku. Maximální pětimilionovou pokutu novela nemění.

Novela také kontroly zjednodušuje. Například krajské úřady nebudou nuceny opakovat kontroly provedené Ústavem pro hospodářskou úpravu lesů.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist