https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kontroly-nasly-chyby-u-40-prukazu-energeticke-narocnosti-budov
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kontroly našly chyby u 40 % průkazů energetické náročnosti budov

6.12.2016 10:20 | PRAHA (Ekolist.cz)
Podle ředitele aliance Šance pro budovy Petra Holuba by měli být lidé ostražití a vybrat kvalitního zpracovatele průkazu.
Podle ředitele aliance Šance pro budovy Petra Holuba by měli být lidé ostražití a vybrat kvalitního zpracovatele průkazu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Státní energetická inspekce (SEI) zkontrolovala od loňského roku přes tisíc průkazů energetické náročnosti budov. Chyby odhalila asi u 40 procent z nich, informuje aliance Šance pro budovy. Nejvyšší pokuta byla podle jejích informací zatím uložena ve výši 36 000 korun.
 

Od ledna do října letošního roku bylo zkontrolováno celkem 1431 průkazů. „Mezi nejčastější prohřešky patří chybné stanovení ploch obálky budovy, celkové energeticky vztažné plochy, chybné stanovení skladeb konstrukcí nebo absence zadání tepelných vazeb. Někteří zpracovatelé také zcela zkreslili spotřebu tepla na vytápění budovy nebo jí, možná trochu absurdně, naopak uvedli nereálně vysokou," uvádí aliance sdružující subjekty podporující energeticky úsporné stavebnictví.

Zatímco některé nedostatky jsou spíše formálního charakteru, jiné mají vliv na celý výpočet energetické náročnosti domu. „Některé prohřešky, jako například stanovení plochy obálky, což je zcela základní údaj pro zpracování průkazu, mají zásadní dopad na zpracování průkazu z toho důvodu, že se propisují celým výpočtem a jedno špatné uvedení této hodnoty ovlivňuje nesprávně celý výpočet včetně výsledné energetické náročnosti hodnocené budovy,“ uvedl ředitel Státní energetické inspekce Pavel Gebauer. Významnost pochybení se pak podle jeho slov odráží i ve výši uložené pokuty.

Také množství chybných průkazů považuje Gebauer za zarážející. V kontrolách bude proto úřad pokračovat.

Podle ředitele aliance Šance pro budovy Petra Holuba by měli být lidé ostražití a vybrat kvalitního zpracovatele. „Na internetu se množí nabídky extrémně levného zpracování průkazů, třeba za 2000 Kč. Za tuto cenu se však kvalitní průkaz na rodinný dům zpracovat nedá a může obsahovat mnoho chyb,“ vysvětluje. Ještě horší jsou pak podle něho ty případy, když zpracovatel pozmění údaje úmyslně. „To je nebezpečné zejména pro kupujícího dané nemovitosti. Když totiž dům například vyjde místo energetické třídy G ve třídě C, prodá tuto nemovitost za více peněz. Jenže nový majitel se potom bude divit, až mu přijde vysoká faktura za vytápění. Rozdíl mezi těmito třídami totiž u rodinného domu může činit až 30 000 korun ročně,“ dodává.

Celkem bylo od 1. 7. 2015, odkdy mají zpracovatelé průkazů energetické náročnosti budov povinnost ohlašovat každý zhotovený energetický dokument, ohlášeno 25 867 energetických dokladů.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KP

Karel Padevet

6.12.2016 11:47
To je jednoduché... ja třena tohle EU vnucené lejstro pokládám za naprosto, ale naprosto zbytečnou ekobuzeraci... jen zvyšuje náklady prodeje. A protože kupující má obvykle stejný názor, jde jen a jen o to "razítko". Takže co nejlevnější.
Odpovědět
LB

Lukas B.

6.12.2016 14:52
to je jednoduché. takový investigativec, když se chce dozvědět, jestli je energetická třída pro někoho důležitá, osloví inzertní portály nabízející reality a zdvořile se zeptá na statistiky vyhledávání, jestli vůbec nějaké promile vyhledávání se odehraje se zaškrtnutím políčka energetické třídy.
osobně se tuze domnívám (v souladu s předřečníkem) že to nikoho reálně nezajímá a fakticky se jedná o zdanění realitní transakce obstrukcí. ale třeba pan redaktor vysype z rukávu statistiky z realitních portálů a usvědčí mě z omylu.
Odpovědět
M

M. Dvorak

6.12.2016 22:50
Souhlasím, pro mě je třeba energetická spotřeba nemovitosti důležitý údaj. Pod B bych nekoupil.
Odpovědět
LB

Lukas B.

7.12.2016 07:48 Reaguje na M. Dvorak
dovolíte mi prosím doplňující otázky?
1. vlastníte nemovitost?
2. plánujete v nejbližší době nákup nemovitosti?
Odpovědět
KP

Karel Padevet

8.12.2016 10:34 Reaguje na M. Dvorak
To je jistě Vaše věc... ale nejsem si jist, zda to myslíte vážně.
Pokud by jste myslel, znamenalo by to že Vám vůbec nezáleží na lokalitě a ceně.
Ale hlavně - Vy to chcete jiní ne. Tak proč to je povinné?
Odpovědět

Aleš Čiháček

7.12.2016 12:43
Souhlasím s M. Dvořákem, energetický štítek je důležitou indícií k očekávaným budoucím nákladům. Hezky to je popsáno na energeticky-stitek-domu.cz
Odpovědět
LB

Lukas B.

7.12.2016 12:58 Reaguje na Aleš Čiháček
u novostavby kterou si necháte projektovat a stavět a nemáte ani bazální ponětí o stavební fyzice možná. ale zkuste mi jednoduše vysvětlit, k čemu je taková věc dobrá u domu určeného k téměř totální rekonstrukci.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist