Kormorán už nebude zvláště chráněným druhem. Rybáři přijdou o náhradu škod
Škody dokáže kormorán veliký způsobit dost vysoké. Například v první polovině roku 2010 si rybáři z kraje Vysočina nárokovali úhradu škody ve výši 1,7 milionu korun. Celková škoda v roce 2008 byla vyčíslena na 38 milionů korun.
„Vyškrtnutí ze seznamu zvláště chráněných druhů neznamená, že by již kormorán velký nebyl chráněn. Kormoráni budou chráněni stejně jako všechna ptactva v České republice i v celé Unii podle příslušných zákonů a směrnic, ale nebudou na seznamu těch nejvíce ohrožených druhů, u kterých hrozí vyhynutí,“ říká ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. To mimo jiné znamená, že k lovu kormoránů bude nutný souhlas orgánu ochrany přírody.
Zařazení kormorána velkého mezi zvláště chráněné druhy živočichů odráželo stav jeho populace na přelomu 80. a 90. let, kdy se na našem území vyskytoval pouze při jarním a podzimním tahu a nehnízdil zde téměř žádný pár.
V současnosti u nás hnízdící populace čítá asi 300 párů, což je počet velmi malý, avšak při jarním a podzimním tahu se na našem území pohybují tisíce párů z jiných částí Evropy a dalších 8 000 až 10 000 jedinců kormoránů velkých u nás ročně zimuje.
„To už je číslo, které má fatální vliv nejenom na stav ryb a populace v našich řekách i rybnících, ale také na stromy, které jsou i díky trusu ničeny, poškozovány a klasickým příkladem v této věci je problém, který dnes řešíme třeba v Lednicko-valtickém areálu,“ říká ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.
reklama