https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kraj-vysocina-se-chysta-prispet-ochrancum-na-vykup-mokradu-na-skrivanku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kraj Vysočina se chystá přispět ochráncům na výkup mokřadu Na Skřivánku

27.4.2024 01:08 | JIHLAVA (ČTK)
Lokalita Na Skřivánku je podle ochránců převážně tvořená podmáčenými a rašelinnými lukami, postupně ale zarůstá náletovými dřevinami.
Lokalita Na Skřivánku je podle ochránců převážně tvořená podmáčenými a rašelinnými lukami, postupně ale zarůstá náletovými dřevinami.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Vojtěch Kodet / ČSOP
Kraj Vysočina se chystá přispět na výkup mokřadu Na Skřivánku nedaleko Jihlavy, aby tam bylo možné zachovat podmínky pro chráněné a ohrožené živočichy a rostliny. Český svaz ochránců přírody (ČSOP) potřebuje do konce května sehnat na vykoupení téměř osmi hektarů pozemků 3,5 milionu korun. Zatím podle webu sbírky dostal zhruba 2,6 milionu korun. Radní kraje tento týden doporučili krajskému zastupitelstvu, aby ochráncům schválilo dar 1,3 milionu korun. ČTK to řekl krajský radní Pavel Hájek (STAN).
 

Lokalita Na Skřivánku je podle ochránců převážně tvořená podmáčenými a rašelinnými lukami, postupně ale zarůstá náletovými dřevinami. Podle radního to jsou pozemky jednoho vlastníka. "Jak Český svaz ochránců přírody, tak Česká společnost ornitologická je vydefinovaly jako místo s velkým potenciálem pro přírodu," uvedl Hájek. Věří, že dar zastupitelé kraje schválí.

Pokud se v celostátní sbírce sejde víc peněz než 3,5 milionu korun potřebných na výkup území Na Skřivánku, použijí je ochránci na vykoupení dalších cenných pozemků.

ČSOP shání peníze v kampani Místo pro přírodu, jejímž cílem je především vykupovat ohrožené cenné přírodní lokality a pozemky vhodné například pro obnovení vodních toků a sázení biokoridorů. Od roku 2003 se podařilo získat 196 hektarů pozemků na 56 místech v ČR. Na Vysočině z nich je 24 pozemků s výměrou 7,77 hektaru.

Ochránci na webu uvedli, že se o možnosti výkupu území Na Skřivánku dověděli koncem minulého léta. Vlajkovými druhy kampaně nazvané Vytvořme jim Na Skřivánku místo pro život jsou sýc rousný, sova, která potřebuje k hnízdění staré stromy s dutinami, vážka jasnoskvrnná a mochna bahenní. Po výkupu se o toto území bude starat pozemkový spolek Gallinago, který už podle webu sbírky pečuje o většinu cenných mokřadů v okolí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist