https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/prirodne-cenna-mokradni-lokalita-na-skrivanku-je-na-prodej.kdo-je-tu-doma-syc-rousny-vazka-jasnoskvrnna-ci-mochna-bahenni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Přírodně cenná mokřadní lokalita Na Skřivánku je na prodej. Kdo je tu doma? Sýc rousný, vážka jasnoskvrnná či mochna bahenní

6.12.2023 16:24 | PRAHA (Ekolist.cz)
Sýc rousný. Pozoruhodná sova.
Sýc rousný. Pozoruhodná sova.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Luboš Vaněk / ČSOP
Mokřadní lokalita Na Skřivánku nedaleko Jihlavy je velmi rozmanité území s prameništi, potůčky, vrbinami i starými stromy. V současné době je zde na prodej téměř osm hektarů pozemků. Kvůli ochraně zdejší přírody by pozemky chtěl vykoupit Český svaz ochránců přírody. K výkupu potřebuje sehnat během půl roku 3,5 milionu korun. A obrací se na veřejnost s žádostí o pomoc.
 
Vlajkovými druhy lokality jsou sýc rousný, vážka jasnoskvrnná a mochna bahenní.

Sýc rousný je pozoruhodná sova, která potřebuje ke svému životu staré stromy s dutinami k hnízdění a palouky k lovu potravy.

Klenot naší přírody. Vážka jasnoskrvnná.
Klenot naší přírody. Vážka jasnoskrvnná.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Martin Waldhauser / ČSOP

Vážka jasnoskvrnná je klenotem naší přírody, potřebuje tůně s bohatou pobřežní vegetací a vzrostlou zelení v okolí.

Mochna bahenní čili zábělník.
Mochna bahenní čili zábělník.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jan Moravec / ČSOP

Překrásně kvetoucí mochna bahenní čili zábělník potřebuje ke svému životu pravidelně kosené mokřadní louky.

To vše Na Skřivánku je či při vhodné péči může být. Sýc, vážka či zábělník samozřejmě nejsou jediné vzácné druhy, které Na Skřivánku žijí či by mohly žít.

Čím je právě tato lokalita zajímavá? „Příroda má u nás mnoho problémů, ale dva jsou obzvláště velké,“ vysvětluje Jan Moravec, koordinátor kampaně ČSOP Místo pro přírodu. „Tím možná největším jsou ohromné unifikované plochy. Nekonečná pole s kukuřicí. Nekonečné louky pokosené celé během několika hodin. Nekonečné lesy složené jen ze stejně starých borovic. Nekonečná křoví na bývalých pastvinách, kde už roky nikdo nepase…“

Na Skřivánku. Zajímavá mozaika.
Na Skřivánku. Zajímavá mozaika.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Vojtěch Kodet / ČSOP

Příroda podle něho ale potřebuje pestrost. Čím jemnější mozaika různých typů prostředí, tím pro většinu druhů rostlin i živočichů lépe.

Druhým problémem je, že zachovalé či obnovované kousky přírody jsou mnohdy velmi malé. Čím větší je plocha přírodních stanovišť, tím je cennější. „Na Skřivánku je již dnes velmi zajímavá mozaika nejrůznějších stanovišť, kterou bude možno v případě výkupu ještě dotvořit o další dnes zde chybějící, například tůně,“ říká Jan Moravec. „A vhodnou údržbou tuto mozaiku zachovat i do budoucnosti. A jde o poměrně velkou souvislou plochu, na kterou navíc navazují další lesní i luční pozemky, díky čemuž se může stát centrem života pro široké okolí.“

Český svaz ochránců přírody v rámci své kampaně Místo pro přírodu vykupuje pozemky významné pro „zachování přírody“, tady druhové rozmanitosti, ale například i vodního režimu v krajině či dalších takzvaných ekosystémových služeb. Za více jak 20 let trvání této kampaně se podařilo vykoupit a zachovat tím pro přírodu již téměř 200 hektarů. Aktuální kampaní „Vytvořme jim Na Skřivánku místo pro život“ je snaha vykoupit osm hektarů přírodně cenných pozemků.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

6.12.2023 17:39
To to zelený ještě nekoupili ?
Že by nevěděli jak na to !
Odpovědět
Pe

Pepa

6.12.2023 17:56 Reaguje na smějící se bestie
Proč si nepřečteš článek? Takového kašpara ze sebe děláš...
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

6.12.2023 22:16 Reaguje na smějící se bestie
Podle vašeho debilního příspěvku soudím, že nejste schopen porozumět psanému textu v článku, na který reagujete.
Odpovědět
HH

Honza Honza

7.12.2023 07:00
do elektroaut dáme bilion dolarů. Kolik peněz dáme na záchranu mokřadu?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

7.12.2023 20:37 Reaguje na Honza Honza
No nic, musí se podpořit neziskovky.
Víte kolik rezervací a parků je stále ještě v soukromém majetku, místo aby byl vykoupen? No majitelé by rádi prodali. A stát ne.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist