https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kriminaliste-obvinili-chovatele-ze-zlinska-kvuli-uhynu-dobytka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kriminalisté obvinili chovatele ze Zlínska kvůli úhynu dobytka

27.9.2019 00:17 | ZLÍN (ČTK)
Kvůli úhynu devíti býčků, jalovic a krav kriminalisté obvinili dvaapadesátiletého chovatele z obce u Valašských Klobouk na Zlínsku. / Ilustrační foto
Kvůli úhynu devíti býčků, jalovic a krav kriminalisté obvinili dvaapadesátiletého chovatele z obce u Valašských Klobouk na Zlínsku. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Kvůli úhynu devíti býčků, jalovic a krav kriminalisté obvinili dvaapadesátiletého chovatele z obce u Valašských Klobouk na Zlínsku. Za zanedbání péče o zvíře z nedbalosti mu v případě odsouzení hrozí až dva roky vězení, sdělila včera zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková.
 

Policie začala případ vyšetřovat v červenci na základě podnětu úředníků, kteří chov kontrolovali v lednu a únoru. "Podezření na zanedbání péče o zvířata potvrdila pitva devíti zvířat, která v průběhu zimy zemřela. Veterináři odhalili, že zvířata byla podvyživená, chovatel jim navíc neposkytl přiměřenou ochranu před nepříznivými povětrnostními podmínkami, nezabezpečil suché a neznečištěné místo," uvedla mluvčí.

Špatné počasí, náročný terén a nedostatečná výživa podle vyšetřovatelů vedly u devíti zvířat k vyčerpání a následnému úhynu. "Zvířata neměla žádné energetické zásoby v podobě tuku a byla dehydrovaná v důsledku nedostatečného příjmu tekutin. Jedna z uhynulých krav byla březí," uvedla Kozumplíková.

Chovatel podle policistů nesledoval zdravotní stav dobytka a nemocným zvířatům nezabezpečil řádnou veterinární péči, čímž porušil veterinární zákon. Omezováním výživy dobytka včetně napájení a jeho chovem v nevhodných podmínkách se provinil také proti zákonu na ochranu zvířat.

Muž choval 33 kusů dobytka. V rejstříku trestů zatím nemá žádný záznam. Podle Kozumplíkové svoje jednání vysvětloval tím, že v zimě dojde vždy k přirozenému úhynu slabších kusů dobytka a že neměl možnost jinak zabezpečit vhodnější podmínky k chovu.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist