https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/krkonosske-louky-letos-spasalo-pres-2000-hospodarskych-zvirat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Krkonošské louky letos spásalo přes 2000 hospodářských zvířat

19.10.2020 11:47 | VRCHLABÍ (ČTK)
Krkonošské květnaté louky jsou vzácné druhovou bohatostí, závislé na generacích krkonošských hospodářů, bez nichž loukám hrozí zánik. V Krkonoších lidé začali louky vytvářet ve vrcholném středověku a na vzniklých budních enklávách hospodařili až do konce druhé světové války.
Krkonošské květnaté louky jsou vzácné druhovou bohatostí, závislé na generacích krkonošských hospodářů, bez nichž loukám hrozí zánik. V Krkonoších lidé začali louky vytvářet ve vrcholném středověku a na vzniklých budních enklávách hospodařili až do konce druhé světové války.
Zdroj | KRNAP
Hospodáři v Krkonoších začali před zimou shánět z hor stáda pasených zvířat. V uplynulé sezoně se za podpory několika projektů Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) páslo 1863 ovcí, 266 kusů skotu a v menší míře také kozy, koně a výjimečně i lamy a poníci. Pastva v kombinaci se sečí přispívá nejen k zachování druhové pestrosti cenných krkonošských luk, ale brání i jejich zániku, sdělili dnes ČTK zástupci Správy KRNAP. V uplynulé sezoně se na území KRNAP takto obhospodařovalo více než 120 lučních míst, celkem se hospodařilo zhruba na 550 hektarech luk.
 

"Pastva prozatím rozsahem stále převyšuje seč. Pastva proběhla odhadem na 350 hektarech a seč na 200 hektarech luk," uvedl Tomáš Janata ze Správy KRNAP.

Krkonošské květnaté louky jsou vzácné druhovou bohatostí, závislé na generacích krkonošských hospodářů, bez nichž loukám hrozí zánik. V Krkonoších lidé začali louky vytvářet ve vrcholném středověku a na vzniklých budních enklávách hospodařili až do konce druhé světové války. Díky hospodaření, trvajícímu bezmála 500 let, vznikla v Krkonoších unikátní luční společenstva s vysokou přírodní a kulturní hodnotou. Po válce, kdy museli původní hospodáři odejít, přišly mnohé louky na celá desetiletí o pravidelnou péči, uvedli zástupci Správy KRNAP.

"Každé zvíře porosty okusuje, ukusuje, odtrhává svým způsobem. Navíc každému druhu zvířete chutná trochu jiný jídelníček. Ideálním spásačem se jeví skot. Oproti ovcím či kozám není tolik vybíravý, a pokud se nejedná o těžká plemena, pak jeho sešlap může mít velmi pozitivní vliv na přežití slabých druhů kvetoucích bylin," dodal Janata.

V Krkonoších jsou tři základní fenomény, arkto-alpínská tundra na hřebenech hor, lesy a louky. Bez péče by louky za několik desetiletí zarostly a Krkonoše by o ně přišly. Správa KRNAP začala pečovat o louky v 90. letech minulého století, zpočátku se péče týkala jen některých cenných lokalit. Pravidelná péče o krkonošské louky naplno začala v roce 2012 při projektu Life Corcontica, nyní pokračuje v rámci dalších projektů.


reklama

 
Tomáš Kučera
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PP

Petr Pekařík

20.10.2020 05:48
Jako krmná základna pro našeho nového vlka domácího slušné. Odpadne podzimní honění stád do údolí , jen se na jaře vyžene nahoru nové stádo.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist