https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/krkonossky-narodni-park-ma-dohodu-o-zasadach-pece-o-krnap-a-jeho-ochranne-pasmo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Krkonošský národní park má dohodu o Zásadách péče o KRNAP a jeho ochranné pásmo

12.5.2023 01:39 | VRCHLABÍ (ČTK)
Foto | Radek Drahný / Správa KRNAP
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) a Rada KRNAP se dohodly na návrhu Zásad péče o KRNAP a jeho ochranné pásmo, dohoda by měla přinést lepší ochranu a větší stabilitu pro vzácné ekosystémy Krkonoš. Dokument stanovuje pravidla péče o přírodu v letech 2023 až 2038. Dohoda byla stvrzena na zasedání Rady KRNAP, kterou tvoří zástupci obcí, vědců, horské služby či firem.
 

"Tento strategický dokument nahrazuje dřívější plány péče a pro Správu KRNAP je závazný. Nyní v souladu se zákonem zásady péče vyhlásí ministerstvo životního prostředí (MŽP) formou protokolu. Zásady péče začnou platit v okamžiku vyhlášení protokolu, ale je to již formalita," řekl ČTK mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Dohodu podle něj nelze zvrátit.

Zásady péče jsou třetím, po managementové zonaci a klidových územích posledním novým nástrojem péče a ochrany, jehož existenci ve všech národních parcích ČR předpokládá takzvaná národně-parková novela zákona o ochraně přírody a krajiny z roku 2017. Správa KRNAP návrh Zásad péče o Krkonošský národní park a jeho ochranné pásmo připravila ve spolupráci s pracovní skupinou Rady KRNAP již v roce 2019.

Návrh zásad péče následně připomínkovalo MŽP, v letošní 60denní zákonné lhůtě Správa KRNAP obdržela 103 připomínek od 11 subjektů, které vyhodnotila. Plně nebo částečně přijala 56 z nich, 23 odmítla, 20 vysvětlila a čtyři vzala na vědomí. "Podstatné připomínky jsme akceptovali," řekl ČTK Drahný.

Protokol o vyhodnocení došlých připomínek a upravený návrh zásad péče s promítnutím akceptovaných připomínek je k dispozici na webu Správy KRNAP a portálu veřejné správy.

KRNAP se i s ochranným pásmem rozkládá na 55 000 hektarech na území okresů Trutnov, Semily a Jablonec nad Nisou. Společně s polským národním parkem tvoří největší chráněnou přírodní oblast ve střední Evropě.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

12.5.2023 06:37
To, je na papíře je jedna věc a praxe je druhá věc.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

12.5.2023 06:56 Reaguje na smějící se bestie
No to je jasné, ale mám pocit, že Krnap je s Podyjí z těch lepších.
Odpovědět
Sl

Slovan

12.5.2023 08:44 Reaguje na Slavomil Vinkler
KRNAP je v úplně jiném stupni ochrany než zbytek našich NP. Přesto se zeptám - co se děje v Podyjí nebo KRNAPU tak jiného než ve dvou ostatních NP?
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist