https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kromeriz-chysta-protierozni-opatreni-nad-mistni-casti-tesnovice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kroměříž chystá protierozní opatření nad místní částí Těšnovice

31.8.2020 00:11 | KROMĚŘÍŽ (ČTK)
Cílem úprav je ochrana Těšnovic před následky dešťů, ale také snaha udržet více vody v krajině. Ilustrační snímek.
Cílem úprav je ochrana Těšnovic před následky dešťů, ale také snaha udržet více vody v krajině. Ilustrační snímek.
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | pxhere
Kroměříž připravuje protierozní úpravy krajiny nad místní částí Těšnovice. Při přívalovém dešti se totiž voda a bahno z polí valí do vesnice a způsobuje škody. Cílem je tedy ochrana Těšnovic před těmito následky dešťů, ale také snaha udržet více vody v krajině, a to s minimálním dopadem na zemědělskou produkci, uvedl místostarosta Vratislav Krejčíř (Piráti).
 

Protierozní opatření zahrnují zatravnění asi osmihektarového pozemku města, na který nechá radnice postupně vysadit až několik stovek stromů. "Půjde o liniovou výsadbu po vrstevnicích tak, aby mezi stromy projela mechanizace Zemědělského podniku Kvasicko, který bude nadále pozemky zemědělsky využívat k produkci píce. Jsme rádi, že jsme se se zemědělci na tomto postupu shodli," uvedl místostarosta Vít Peštuka (TOP 09, zvolen za Zdravé Kroměřížsko).

Podle vedoucího radničního odboru životního prostředí Petra Vodáka bude celý pozemek zatravněn ještě letos na podzim. "Zemědělský podnik jej oseje jetelovinami a pícninami. Plánujeme také výsadbu prvních stromů, mělo by jich být několik desítek," uvedl Vodák. Na pozemku porostou převážně ovocné stromy, například třešně, švestky nebo mirabelky.

Podle Krejčíře by město v budoucnu chtělo podobným opatřením ochránit také další místní část Trávník. Město o tom bude znovu jednat se Zemědělským podnikem Kvasicko.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

31.8.2020 07:26
Moc hezké, že mezi vší tou nezodpovědností a sebestředností v ČR občas někdo přijde a domluví se na vhodném a prospěšném řešení a realizuje ho... taková zpráva opravdu zahřeje... :)
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

31.8.2020 15:15 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Je to opravdu dobrá zpráva. Snad tam někdo nenajde nějakého "vzácného" brouka.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

7.9.2020 10:16 Reaguje na Jiří Daneš
To jste to špatně pochopil... tímto se naopak vytvoří biotop pro další brouky a ne jen ty vzácné....
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist