https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kromeriz-kaci-na-erbenove-nabrezi-stromy-napadene-houbami
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kroměříž kácí na Erbenově nábřeží stromy napadené houbami

20.3.2019 15:03 | KROMĚŘÍŽ (ČTK)
Pracovníci společnosti Biopas začali dnes na Erbenově nábřeží v Kroměříži kácet stromy, které jsou napadené dřevokaznými houbami. Mohly by proto ohrožovat kolemjdoucí. Na prostranství mezi lávkou pro pěší přes řeku Moravu a budovou Úřadu práce ČR dělníci postupně pokácí 14 vzrostlých stromů. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.
 

Podle Martina Posoldy, který má na starosti městskou zeleň, se kácení týká osmi vrb převislých, dvou třešní a jedné borovice, jasanu, javoru a katalpy. Na podzim by měla odstraněné stromy nahradit nová výsadba.

Ke kácení na Erbenově nábřeží přistoupila radnice na základě loňského pádu javoru a následné kontroly okolních dřevin. "Strom se vyvrátil, ačkoliv nevykazoval známky ústupu vitality a byl v koruně olistěný. Příčinou byl výskyt dřevomoru kořenového a václavky na kořenech stromu," uvedl Posolda.

Zmíněné houby podle něj signalizují odumřelý kořenový systém a s tím související riziko pádu stromů. Při kontrole objevili odborníci v místě více podobně napadených dřevin, které nyní musejí porazit. Starosta Jaroslav Němec (Nezávislí) vyzval obyvatele, aby byli na Erbenově nábřeží opatrní. "Bohužel nelze jinak než napadené stromy pokácet. Za odstraněné dřeviny ale na Erbenově nábřeží vysadíme nové stromy," uvedl Němec.

Loni nechalo město z bezpečnostních důvodů pokácet také šest lip na protějším Švabinského nábřeží. Stromy poničil neznámý vandal, který do jejich kmenů vyvrtal díry a poté do nich aplikoval zřejmě toxickou látku. Na podzim je nahradily mladé stromy. Tři lípy a tři jerlíny tehdy podél řeky Moravy vysadili žáci z nedaleké Základní školy Zámoraví. Zničením šesti vzrostlých lip vznikla městu škoda 1,8 milionu korun.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SH

Stanislav Hrouzek

30.9.2019 16:41
Jestli to nesouvisí s tím, že stromy nad břehem Moravy na vodu v hloubce 5 metrů těžko dosáhnou. Z jedné strany odvodňující svah a z druhé strany cesta s kanály způsobující to samé.

Důkazem budiž i poschlé mladé stromky o pár desítek metrů dál u lávky...
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist