https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/krysa-vycenichala-za-pet-let-71-naslapnych-min-ted-pujde-do-duchodu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Krysa vyčenichala za pět let 71 nášlapných min, teď půjde do důchodu

6.6.2021 18:55 | PHNOMPENH (ČTK)
Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Gooutside / Wikimedia Commons
Po pěti letech ve službě se krysa Magawa chystá do důchodu. Za svou kariéru sameček krysy obrovské vyčenichal v Kambodži 71 nášlapných min a 38 kusů nevybuchlé munice, informovala agentura AP. Loni britská veterinární charita Magawovi udělila jako první kryse vyznamenání za odvahu a oddanost.
 

"Ačkoli se stále těší dobrému zdraví, dosáhl důchodového věku a znatelně zpomaluje," uvedla belgická nevládní organizace Apopo, která Magawu vycvičila. Magawa podle organizace vyčistil v Kambodži od min a nevybuchlé munice území o rozloze 141 000 metrů čtverečních.

Krysy mají dobře vyvinutý čich a umí odhalit chemické složky ve výbušninách. Ignorují různé kovové úlomky a vyhledávají miny rychleji než člověk. Jakmile na nějakou narazí, upozorní na ni svého lidského spolupracovníka, který je doprovází. Výcvik hlodavců k vyhledávání nášlapných min a nevybuchlé munice trvá obvykle rok a zvířata po jeho absolvování obdrží certifikát. Charitativní organizace Apopo cvičí krysy nejen k vyhledávání výbušnin, ale i k odhalování tuberkulózy.

Magawa se narodil v roce 2014 v Tanzanii, v Kambodži působí od roku 2016. V důchodu bude žít ve stejné kleci jako dosud a bude mít i stejný denní program s jedinou podstatnou výjimkou: už nebude chodit na minová pole. Bude ale dostávat stejné jídlo, pravidelně si bude hrát a půl hodiny denně cvičit. Čekají jej i pravidelné zdravotní prohlídky. Podle agentury AP se krysy obrovské dožívají až osmi let.

Kambodža je jednou ze zemí světa, které jsou minami nejvíce zamořené, uvádí na svém webu organizace Mag International, jež se věnuje odminovávání ve více než dvaceti státech. Nášlapné miny jsou v Kambodži pozůstatkem bojů mezi Rudými Khmery, vládou a dalšími aktéry zejména v 70. a 80. letech minulého století. Od roku 1979 tam výbušniny zabily nebo zranily přes 64 000 lidí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist