https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kulturni-organizace-vyzvaly-brno-k-vyhlaseni-klimaticke-nouze
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kulturní organizace vyzvaly Brno k vyhlášení klimatické nouze

3.4.2019 13:42 | BRNO (ČTK)
Brněnské kulturní organizace vyzvaly vedení města k vyhlášení stavu klimatické nouze.  Ilustrační snímek.
Brněnské kulturní organizace vyzvaly vedení města k vyhlášení stavu klimatické nouze. Ilustrační snímek.
Brněnské kulturní organizace vyzvaly vedení města k vyhlášení stavu klimatické nouze. Samospráva by podle jejich výzvy měla zpracovat ucelenou koncepci a hledat cesty ke snížení emisí skleníkových plynů. Divadla, galerie a další instituce chtějí jít lidem v ekologickém chování příkladem.
 

Centrum experimentálního divadla (CED) podle ředitele Miroslava Oščatky začne víc sledovat spotřebu tepla. V domácnostech i veřejných institucích se prostory často zbytečně přetápí na teploty výrazně překračující 20 stupňů, uvedl Oščatka.

"Samozřejmostí je přechod na úsporné řešení osvětlení a recyklace materiálů při výrobě scény a kostýmů. Takových bodů je řada. Primární je ale zavádění obnovitelných zdrojů energie a podpora nulových budov - a to je zejména věc města," uvedl Oščatka. Divadla jsou podle něj připravená o problémech klimatu informovat veřejnost a vzdělávat ji. Například HaDivadlo připravuje sezonu zaměřenou na ekologická témata.

Výzvu motivovala obava z nevratné klimatické změny. Odkazuje ke zprávě mezivládního panelu OSN, podle které má lidstvo poslední šanci zachovat poměrně stabilní klima. Výzvu vedle CED podpořilo Národní divadlo Brno, nakladatelství Host, Moravská zemská knihovna, Moravská galerie, klub Fléda nebo festival Serial Killer.

Podle radního pro kulturu Marka Fišera (za Piráty) bere vedení Brna výzvu vážně a udělá vše pro to, aby se její obsah co nejvíce odrážel v každodenní politice města. Koaliční Piráti chtějí například iniciovat vznik pracovní skupiny zástupců města a logistických firem.

"Cílem by mělo být memorandum o spolupráci města s firmami, které řeší městskou logistiku. Vzorem pro takovou spolupráci může být pro Brno nizozemský Groningen, kde podobný dokument vznikl v roce 2014," uvedl Fišer. Groningen si podle něj vytknul za cíl, aby městská logistika byla do roku 2025 bezemisní.

Výzva kulturních organizací má však i své kritiky. Bývalému primátorovu náměstkovi Robertu Kotzianovi ze spolku Brno+ vadí, že se představitelé příspěvkových organizací - CED a Národního divadla Brno - pustili do "politického aktivistického angažmá". "Tuto silně politickou aktivitu dvou zmíněných městských organizací považujeme za nepřijatelnou a skandální. Od vedení města očekáváme směrem k těmto organizacím razantní kroky," uvedl Kotzian.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Jan Tomandl
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

4.4.2019 06:47
Tajtrlíci by si měli uvědomit, že jsou zbytní. Zejména v dnešní digitální době, kdy člověk nestačí sledovat ani to, co je zdarma vystaveno na internetu a potřeba sledovat něco dalšího se oproti předdigitální éře drasticky snížila. A měli by reflektovat i to, že naprostá většina z nich žije z dotací, tedy z peněz občanů, kteří na jejich performance nechodí. A že se může stát, že občané zvolí takové zastupitele, kteří ty dotace zruší.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist