https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kvalita-ovzdusi-se-od-revoluce-vyrazne-zlepsila-uvedla-ustecka-meteorolozka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kvalita ovzduší se od revoluce výrazně zlepšila, uvedla ústecká meteoroložka

24.11.2022 10:19 | TEPLICE (ČTK)
Ve své době byly Teplice nejznečištěnějším městem v zemi. Koncentrace oxidu siřičitého podle ní dosahovala více než 200 mikrogramů na metr krychlový.
Ve své době byly Teplice nejznečištěnějším městem v zemi. Koncentrace oxidu siřičitého podle ní dosahovala více než 200 mikrogramů na metr krychlový.
Foto | Jörg Blobelt / Wikimeda Commons
Pamětníci včera vzpomínali na ekologické demonstrace v Teplicích, které předcházely pozdějším politickým protestům v celé zemi. V Teplicích se tehdy zvedla vlna nevole kvůli špatné kvalitě ovzduší způsobené invazivní průmyslovou činností. Helena Plachá z Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem na debatě k výročí ekologických protestů uvedla, že se kvalita ovzduší od roku 1989 výrazně zlepšila.
 

V listopadu před 33 lety jen týden před začátkem sametové revoluce dorazilo na první ekologickou demonstraci v Teplicích na 800 lidí, kteří požadovali čistý vzduch. V dalších dnech jich bylo přes tisíc. Plakáty, které zvaly na demonstraci, se po městě objevily už několik dní před tím.

Meteoroložka sice v době, kdy protesty sílily na intenzitě, ještě v oboru nepracovala, nicméně tehdejší historii zná z vyprávění své kolegyně. Ta na obálku s hodnotami kvality ovzduší tehdy ještě dávala razítko s nápisem tajné. "V Rudém právu vycházel o počasí drobný sloupek, což vedlo k tomu, že si lidé mysleli, že znečištění není tak strašně," vybavuje si Plachá. O tom, že se jeho kvalita horšila, ale podle ní svědčil třeba vývoj měřicích zařízení. Sama se pak řídila tím, jestli z okna vidí na protější panelový dům. "Řídila jsem se instinktem. Vidím druhý panelák - mohu ven, nevidím ho - zůstanu doma," uvedla Plachá k tehdejší smogové inverzi.

Ve své době byly Teplice nejznečištěnějším městem v zemi. Koncentrace oxidu siřičitého podle ní dosahovala více než 200 mikrogramů na metr krychlový. "Dnes je všechno dohledatelné na stránkách ústavu. Jsou tam i historická data. Koncentrace oxidu siřičitého se pohybuje v desítkách mikrogramů, to je asi 20 až 30," uzavřela meteoroložka.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

24.11.2022 11:23
Začátkem 80 let se objevil v National Geographic článek, že Severní Čechy jsou nejrozsáhlejší totálně zdeavastovanou krajinou na světě.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.11.2022 16:45 Reaguje na Pavel Hanzl
Co se děje? Neobjevil se pan Novák, aby mě zdupal jak potkana, že lžu? A kede je Studnička aby se přidal, že mám doložit číslo NG, stránku, autora, příjmení jeho babičky za svobodna, protože lžu ještě 100x víc??
Odpovědět
Robert Häusler

Robert Häusler

26.11.2022 16:01 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy si vystačíte sám.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist